Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Arsimit është kundër pushimeve të gjata dhe vitit të shkurtër shkollor

Nikollaj Denkov
Foto: BGNES

Nuk ka rrezik nga mbyllja e shkollave për shkak të faturave të larta të energjisë elektrike dhe ngrohjes. Është i mundur aktualizim i buxhetit për të mbështetur shkollat ​​në fillim të vitit të ri shkollor dhe të sezonit e ardhshëm të ngrohjes. Këtë e deklaroi Ministri i Arsimit Akad. Nikollaj Denkov për bTV.

Ministri Denkov ka komentuar edhe nevojën për fillimin e vitit shkollor më herët. Fëmijët tanë, sidomos ata deri në klasën e 6-të, mësojnë me muaj më pak se bashkëmoshatarët e tyre jashtë vendit, tha Denkov dhe saktësoi se diferenca në kohëzgjatje është 25%.

“Kjo është e vërtetë. Ndaj, krahas ndryshimeve në programet arsimore duhet të mendojmë se si do të zgjasim vitin shkollor”, tha Akademiku.

Më shumë nga rubrika

“Bulgargaz” nuk mund të shpallë çmimet e gazit në kohë

Problemi i lidhjes së dytë të gazit midis Greqisë dhe Bullgarisë është ndërtimi i papërfunduar. Ne presim një orar për zbatimin nga ndërtuesi dita ditës, tha për bTV Ministri Rajonal Ivan Shishkov. Është e mundur që interkonektori me Greqinë të..

botuar më 22-08-09 3.17.MD

Ministria e Punëve të Brendshme nis punën kundër sulmeve të hakerëve rreth zgjedhjeve

Ministria e Brendshme do të nxjerrë sot udhëzime për administratën shtetërore dhe drejtuesve të departamenteve se si të mbrojnë sistemet e tyre nga sulmet e hakerëve. Qëllimi është që ato të parandalohen në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 2..

botuar më 22-08-09 3.02.MD
Nikollaj Millkov

Votimi jashtë shtetit do të jetë më i vështirë për të organizuar në Ukrainë

3 seksione zgjedhore do të hapen në Rusi për zgjedhjet parlamentare më 2 tetor, njoftoi Ministri teknik i Jashtëm Nikollaj Millkov në një mbledhje te presidenti. Në Rusi zakonisht organizohen 4-5 seksione, por ndoshta kësaj here do të jenë 3. Është..

botuar më 22-08-09 1.34.MD