Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Arsimit është kundër pushimeve të gjata dhe vitit të shkurtër shkollor

Nikollaj Denkov
Foto: BGNES

Nuk ka rrezik nga mbyllja e shkollave për shkak të faturave të larta të energjisë elektrike dhe ngrohjes. Është i mundur aktualizim i buxhetit për të mbështetur shkollat ​​në fillim të vitit të ri shkollor dhe të sezonit e ardhshëm të ngrohjes. Këtë e deklaroi Ministri i Arsimit Akad. Nikollaj Denkov për bTV.

Ministri Denkov ka komentuar edhe nevojën për fillimin e vitit shkollor më herët. Fëmijët tanë, sidomos ata deri në klasën e 6-të, mësojnë me muaj më pak se bashkëmoshatarët e tyre jashtë vendit, tha Denkov dhe saktësoi se diferenca në kohëzgjatje është 25%.

“Kjo është e vërtetë. Ndaj, krahas ndryshimeve në programet arsimore duhet të mendojmë se si do të zgjasim vitin shkollor”, tha Akademiku.

Më shumë nga rubrika

Nënat nga “Sistemi na vret” hyjnë në politikë si kuotë civile

Nënat e fëmijëve me aftësi të kufizuara, të bashkuara nga nisma civile “Sistemi na vret”, konfirmuan zyrtarisht se po hyjnë në politikë. Në zgjedhjet e ardhshme ato do të përfshihen si kuotë qytetare në listat e kandidatëve të një partie emrin..

botuar më 22-08-15 3.49.MD

Gazi në lidhjen me Greqinë duhet të rrjedhë deri më 1 tetor

Vendimi nëse Bullgaria do të negociojë edhe me monopolin rus “Gazprom” mund të pritet brenda një jave. Do të ketë negociata vetëm nëse del se Bullgaria nuk mund të sigurojë të gjitha sasitë e nevojshme të gazit për dimër, tha Ministri i..

botuar më 22-08-15 3.10.MD

Aksident i rëndë në autostradën "Trakia" me një autobus serb

Një autobus me regjistrim serb është rrotulluar në kilometrin 216 të autostradës "Trakia" (A-1) në drejtim të Sofjes pak pas orës 20:00 të ditës së diel më 14 gusht. Në autobus udhëtonin 49 persona - fëmijë dhe të rritur. Fëmijët janë..

rinovuar më 22-08-15 1.34.MD