Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qindra njerëz përcollën eshtrat e Shën Kirilit dhe Shën Metodijt për në Malin e Shenjtë

Foto: BGNES

Qindra besimtarë dhe priftërinj nga Kisha “Shën e Diela” përcollën lipsanet e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij. Dyert e katedrales qëndruan të hapura gjatë gjithë natës, për shkak të radhës së madhe të njerëzve që donin t’i bënin homazhe këtij relikti, i cili mbërriti për herë të parë në Bullgari.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria bën thirrje për mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën

Ministria bullgare e Punëve të Jashtme publikoi një qëndrim për agresionin e vazhdueshëm rus kundër Ukrainës. “Njoftimet e fundit nga Moska janë një përshkallëzim i të gjitha shqetësimeve. Të shoqëruara me retorikën bërthamore dhe të..

botuar më 22-09-22 10.11.PD

Ushtria bullgare do të marrë pjesë në aktivitetet kushtuar Ditës së Pavarësisë

Formacione përfaqësuese të Ushtrisë Bullgare do të marrin pjesë në manifestimet kushtuar 114 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. Tradicionalisht, qendra e festimeve kombëtare më 22 shtator është qyteti Veliko Tërnovo. Nga ora 09:00..

botuar më 22-09-22 6.15.PD

Parashikimi i motit për 22 shtatorin 2022

Të enjten temperaturat minimale do të jenë prej 4 deri në 9°. Ka rrezik për ngrica në disa fusha. Më i ngrohtë do të jetë mëngjesi përgjatë Detit të Zi me temperatura 10-12°, në Sofje do të jetë 3°. Gjatë ditës do të ketë vranësira të..

botuar më 22-09-21 6.55.MD