Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ljubo Kirov me një koncert mbresëlënës në Londër

Foto: Ivan Ermenkov

Pak ditë më parë (më 22 maj) Ljubo Kirov dha një koncert në sallën e famshme Troxy në Londër. “Ljubo bëri një shfaqje muzikore të nivelit botëror. Për më shumë se dy orë publiku këndoi me të këngët e albumit të tij të ri “Më puth”, si dhe hitet “E di”, “Të fluturojmë” e të tjera. Ljubo Kirov Live në Londër është koncerti i parë i Ljubo Kirov me përmasa të tilla jashtë Bullgarisë”, njoftoi ekipi i këngëtarit të dashur.

Bashkë me të në skenë ishte Poli Genova, me të cilën prezantuan duetin e tyre të ri “Shko në kohë”, si dhe Orlin Goranov, me të cilin kënduan “Si më parë”.

Do t’ju kujtojmë, se Ljubo Kirov është një nga këngëtarët më të dashur të estradës bullgare vitet e fundit. Ai është autor i teksteve të këngëve të tij dhe të dhjetëra këngëve për interpretues të tjerë, të cilët u kthyen në hite. Ai është kompozitor, piktor dhe producent, është mbajtës i një sërë çmimesh. Sivjet ka 5 nominime për çmimet muzikore të BG Radios. Ljubo Kirov u përfshi gjithashtu në renditjen e Forbes Bulgaria si një nga 70 personalitetet më me ndikim në vend. Koncertet dhe paraqitjet e tij në klub mbeten në zemrat e publikut me atmosferën e tyre unike.

“Më puth”:

Redaktore: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: Ivan Ermenkov

Më shumë nga rubrika

Fillojnë Ditët e Muzikës Klasike në Ballçik

Nga 23 deri më 30 korrik në pushimoren bregdetare Ballçik mbahet edicioni i 13-të i Ditëve të Muzikës Klasike. Veprimtaria organizohet nga Fondacioni “Akademia Klasike”   me mbështetjen e Bashkisë së qytetit Ballçik . Drejtori i festivalit Sava..

botuar më 22-07-23 9.05.PD

Vëllkana Stojanova – etalon i këndimit tradicional bullgar

Në vitin 2022 shënojmë përvjetorin e 100-të të lindjes së këngëtares së njohur popullore bullgare nga krahina e Trakisë Vëllkana Stojanova. Edhe që kur ishte gjallë ajo ishte një legjendë e vërtetë. Për të folkloristja Marija Kuteva shkroi:..

botuar më 22-07-20 7.15.PD
Viktoria Gllavçeva

Kënga "Flakadani" është fituese e "Melodisë së ujit"

Para disa ditësh në qytetin Hisarja u mbajt edicioni i parë i konkursit për këngët e reja bullgare "Melodia e ujit". Edicioni i parë i "Melodisë së ujit" mbështet krijimin e këngëve të reja bullgare Çmimin e parë e mori ekipi krijues i..

botuar më 22-07-18 3.30.MD