Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Turizmit: Refugjatët nga Ukraina duhet të fillojnë punë

Ministri Prodanov
Foto: BGNES

Numri i autobusëve që dalin nga vendi ynë përmes pikës kufitare Durankullak me shtetas ukrainas në 24 orët e fundit është tre herë më shumë se numri i hyrjeve. Ky trend është vërejtur për rreth një javë. Siç njoftoi qeveria, që nga fillimi i qershorit shteti ka ulur mjetet për të mbështetur një refugjat ukrainas në një hotel nga 40 leva /20 euro/ në 15 leva /7 euro/ në ditë.

"Refugjatët ukrainas duhet të integrohen së shpejti në tregun e punës në Bullgari dhe të fillojnë të jetojnë si të gjithë bullgarët e tjerë," tha Ministri i Turizmit Hristo Prodanov. “Shteti i ka trajtuar këta njerëz me respektin e nevojshëm, me përgjegjësinë e nevojshme”, tha ai, duke theksuar se vendi ynë nuk e ka braktisur idenë që më 1 qershor qytetarët ukrainas të ikur nga lufta në vendin tonë të akomodohen në baza shtetërore.

Më shumë nga rubrika

Deljan Dobrev

Ish Ministri i Energjetikës i GERB njoftoi se i gjithë gazi që furnizohet në Bullgari është rus i blerë me ndërmjetës

Tatimpaguesit dhe shteti u dëmtuan nga ish qeveria e Kirill Petkovit me 200 milionë euro për shkak të kompanive ndërmjetëse përmes të cilave blihet gazi rus. Këtë e deklaroi ish Ministri i Energjisë nga qeveria e GERB-it, Deljan Dobrev në Varna. “I..

botuar më 22-08-10 5.47.MD
Llazar Llazarov

Paga minimale të rritet me 30 euro propozoi ministri social

Qeveria teknike propozon që paga minimale nga viti 2023 të rritet nga 710 leva (363 euro) në 770 leva (393 euro). Këtë e tha Zëvendëskryeministri në detyrë dhe Ministër Social Llazar Llazarov. Sipas tij kjo përputhet me parimin që paga..

botuar më 22-08-10 3.11.MD
Ministri teknik Dimitër Stojanov

Bullgaria po përballet me një problem të mbrojtjes ajrore

Ekziston rreziku që aviacioni ushtarak bullgar të mos mund të kryejë detyrën luftarake, deklaroi ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes, Dimitër Stojanov, në prezantimin e ekipit të tij. Avioni MIG-29 do të jetë në shërbim deri në..

botuar më 22-08-10 11.57.PD