Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Kodi i verdhë dhe portokalli për reshje të rrezikshme në 11 rrethe të vendit

Foto: BGNES

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale ndërmjet 28 dhe 33 gradë, në Sofje deri në 27 gradë.

Në bregdetin e Detit të Zi do të jetë me diell. Temperatura e ajrit do të jetë nga veriu në jug 21-26 gradë, ajo e ujit të detit 13-19 gradë, lëvizja e detit do të jetë 1-2 ballë.

Para mesditës do të mbajë mot me vranësira në male. Pasdite do të ketë reshje dhe bubullima në masivët e Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 21°, në 2000 m deri në 13°.

Të dielën temperaturat do të pësojnë rënie dhe reshjet e shiut do të përfshijnë të gjithë vendin.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°, në Sofje rreth 5°. Paradite do të mbajë mjegull në ultësira dhe lugina. Para mesditës do të mbajë vranësira në Bullgarinë Lindore, por do të jetë pothuajse pa reshje. Në zonat e..

botuar më 22-10-07 6.50.MD

Javor Geçev: Gruri nga Ukraina çekuilibron seriozisht tregjet e brendshme

Në Bullgari gruri prodhohet në sasi shumë të mëdha në përputhje me të gjithë parametrat ekologjikë evropianë. Bullgaria është mike e Ukrainës, por mallrat që hyjnë prej andej nuk prodhohen në të njëjtin standard dhe çekuilibrojnë seriozisht tregun e..

botuar më 22-10-07 6.09.MD

Produktet organike bullgare paraqiten në një ekspozitë në Poloni

Shoqata Bullgare “Bioprodukti” merr pjesë për herë të parë BIOEXPO 2022 në Varshavë. Kjo është një nga ekspozitat më të mëdha evropiane të specializuara të produkteve të prodhuara biologjikisht. Prodhuesit bullgarë marrin pjesë në forum me..

botuar më 22-10-07 5.48.MD