Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Kodi i verdhë dhe portokalli për reshje të rrezikshme në 11 rrethe të vendit

Foto: BGNES

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale ndërmjet 28 dhe 33 gradë, në Sofje deri në 27 gradë.

Në bregdetin e Detit të Zi do të jetë me diell. Temperatura e ajrit do të jetë nga veriu në jug 21-26 gradë, ajo e ujit të detit 13-19 gradë, lëvizja e detit do të jetë 1-2 ballë.

Para mesditës do të mbajë mot me vranësira në male. Pasdite do të ketë reshje dhe bubullima në masivët e Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë 21°, në 2000 m deri në 13°.

Të dielën temperaturat do të pësojnë rënie dhe reshjet e shiut do të përfshijnë të gjithë vendin.

Më shumë nga rubrika

Anija

Anija bullgare “Rozhen” u nis nga porti ukrainas Çernomorsk

Pas një qëndrimi pesë mujor në portin Çernomorsk të Ukrainës, anija mallrash “Rozhen”, e kompanisë “Flota Detare Bullgare”u nis herët në mëngjes nga porti, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme. Anija bullgare do të kalojë përmes korridorit detar..

botuar më 22-08-05 12.24.MD

24 për qind e mostrave rezultuan pozitive për Covid-19

Rastet e reja me Covid-19 për 24 orët e fundit janë 1496. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 24 për qind e 6228 testeve të kryera rezultuan pozitive. Në spitale u shtruan 1066 të infektuar, nga të cilët 56 janë në repartet e..

botuar më 22-08-05 10.02.PD

Parashikimi i motit për 5 gushtin 2022

Ditën e premte do të mbajë mot me diell në vend. Moti do të jetë i nxehtë me temperatura maksimale nga 31 deri në 36°, në Sofje - rreth 31° gradë. Në Detin e Zi do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira të lehta dhe me erë..

botuar më 22-08-04 8.15.MD