Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Është një lajm i rremë se Bullgaria i ka dërguar Ukrainës avionë Su-25

Foto: BGNES-arkiv

Bullgaria nuk i ka ofruar Ukrainës avionë sulmues Su-25 ose pjesë për to, bëri të ditur qendra e shtypit e Ministrisë së Mbrojtjes, me rastin e informacionit të përhapur nga botime të huaja se Sofja ka dërguar 14 avionë të demontuar në Kiev. Ministria i përshkroi spekulimet si pjesë e luftës hibride në Ukrainë.

Kompania-operatore e anijes "Carevna", e cila qëndron në portin e Moriupolit, i tha BNR se kapitenët dhe marinarët në bord janë të shëndetshëm, por duhet të plotësohet stafi që të mund të dalë anija nga porti. Kompania po negocion për të punësuar njerëz sepse 5 bullgarët dhe 3 ukrainasit në bord nuk mjaftojnë që anija të dalë në det.


Më shumë nga rubrika

Gëllëb Donev

Kryeministri në detyrë e sheh koalicionin qeveritar si të pashmangshëm

Zgjedhjet ishin të qeta dhe transparente, nuk u konstatuan shkelje thelbësore. Qytetarët e shprehën lirisht votën e tyre, deklaroi kryeministri në detyrë Gëllëb Donev në fillim të mbledhjes së qeverisë. “Zgjedhësit që morën pjesë në zgjedhje..

botuar më 22-10-05 11.00.PD
Uzina

Arsye teknike apo gabim njerëzor janë versionet për shpërthimin në uzinën “Arsenall”

U gjetën kufomat e dy grave të zhdukura pas incidentit në fabrikën e armëve “Arsenall” në Kazanllëk. Zyrtarisht, tani janë tri viktima - një burrë 55-vjeçar dhe dy gra, 53 dhe 43 vjeç. Burri ka 8 vjet stazh, një grua ka 9, dhe tjetra - 15 vjet stazh..

botuar më 22-10-05 10.32.PD

SHBA po dërgon më shumë sisteme raketore HIMARS në Ukrainë

Ushtria ukrainase shënon fitime të rëndësishme në rajonin Herson përgjatë brigjeve të lumenjve Ingulec dhe Dnieper, ndërsa vazhdon të përparojë në rajonet Hallkovska dhe Lluganska, bëri të ditur Instituti për Studimin e Luftës me qendër në SHBA...

botuar më 22-10-05 10.11.PD