Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Është një lajm i rremë se Bullgaria i ka dërguar Ukrainës avionë Su-25

Foto: BGNES-arkiv

Bullgaria nuk i ka ofruar Ukrainës avionë sulmues Su-25 ose pjesë për to, bëri të ditur qendra e shtypit e Ministrisë së Mbrojtjes, me rastin e informacionit të përhapur nga botime të huaja se Sofja ka dërguar 14 avionë të demontuar në Kiev. Ministria i përshkroi spekulimet si pjesë e luftës hibride në Ukrainë.

Kompania-operatore e anijes "Carevna", e cila qëndron në portin e Moriupolit, i tha BNR se kapitenët dhe marinarët në bord janë të shëndetshëm, por duhet të plotësohet stafi që të mund të dalë anija nga porti. Kompania po negocion për të punësuar njerëz sepse 5 bullgarët dhe 3 ukrainasit në bord nuk mjaftojnë që anija të dalë në det.


Më shumë nga rubrika

Deljan Dobrev

Ish Ministri i Energjetikës i GERB njoftoi se i gjithë gazi që furnizohet në Bullgari është rus i blerë me ndërmjetës

Tatimpaguesit dhe shteti u dëmtuan nga ish qeveria e Kirill Petkovit me 200 milionë euro për shkak të kompanive ndërmjetëse përmes të cilave blihet gazi rus. Këtë e deklaroi ish Ministri i Energjisë nga qeveria e GERB-it, Deljan Dobrev në Varna. “I..

botuar më 22-08-10 5.47.MD
Llazar Llazarov

Paga minimale të rritet me 30 euro propozoi ministri social

Qeveria teknike propozon që paga minimale nga viti 2023 të rritet nga 710 leva (363 euro) në 770 leva (393 euro). Këtë e tha Zëvendëskryeministri në detyrë dhe Ministër Social Llazar Llazarov. Sipas tij kjo përputhet me parimin që paga..

botuar më 22-08-10 3.11.MD
Ministri teknik Dimitër Stojanov

Bullgaria po përballet me një problem të mbrojtjes ajrore

Ekziston rreziku që aviacioni ushtarak bullgar të mos mund të kryejë detyrën luftarake, deklaroi ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes, Dimitër Stojanov, në prezantimin e ekipit të tij. Avioni MIG-29 do të jetë në shërbim deri në..

botuar më 22-08-10 11.57.PD