Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Është një lajm i rremë se Bullgaria i ka dërguar Ukrainës avionë Su-25

Foto: BGNES-arkiv

Bullgaria nuk i ka ofruar Ukrainës avionë sulmues Su-25 ose pjesë për to, bëri të ditur qendra e shtypit e Ministrisë së Mbrojtjes, me rastin e informacionit të përhapur nga botime të huaja se Sofja ka dërguar 14 avionë të demontuar në Kiev. Ministria i përshkroi spekulimet si pjesë e luftës hibride në Ukrainë.

Kompania-operatore e anijes "Carevna", e cila qëndron në portin e Moriupolit, i tha BNR se kapitenët dhe marinarët në bord janë të shëndetshëm, por duhet të plotësohet stafi që të mund të dalë anija nga porti. Kompania po negocion për të punësuar njerëz sepse 5 bullgarët dhe 3 ukrainasit në bord nuk mjaftojnë që anija të dalë në det.


Më shumë nga rubrika

Ivan Geshev

Ivan Geshev: Bullgaria është një model pozitiv për tolerancën

“Bullgaria ka treguar se është një model pozitiv për tolerancën dhe respektin mes njerëzve. Fakti që sot këtu janë ulur përfaqësuesit e katër feve kryesore në vend - të krishterët ortodoksë, katolikë, hebrenj dhe myslimanë”, është tregues. Këtë e..

botuar më 22-12-05 5.28.MD

Forcat politike janë skeptike për formimin e një kabineti me mandatin e GERB-SDS

Kryetari i Kuvendit Popullor Vezhdi Rashidov nuk është optimist për formimin e një kabineti për shkak të mosmarrëveshjeve midis forcave politike. Ai e tha këtë pasi mandati i parë iu dorëzua GERB-SDS. Nga “Bullgaria demokratike” thanë se nominimi..

botuar më 22-12-05 5.12.MD
Kryeministri teknik Gëllëb Donev

Kabineti është gati për masa përkatëse në rast të vetos ndaj Bullgarisë për Shengenin

Bullgaria i plotëson të gjitha kriteret për anëtarësimin në Shengen, tha në një konferencë kryeministri në detyrë Gëllëb Donev. "Kriteret për anëtarësimin në Shengen, të cilat janë tërësisht teknike, janë mbuluar nga Bullgaria qysh në..

botuar më 22-12-05 1.05.MD