Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Medalje e dytë për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë

Ivan Dimov dhe Gabriell Marinov me trajnerin Ivan Ivanov

Ivan Dimov fitoi titullin dhe Gabriell Marinov medaljen e bronztë në kategorinë deri në 61 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Tiranë. Kjo është medalja e dytë e artë për Bullgarinë nga Kampionati, pasi ditën e diel Angell Rusev u shpall kampion në kategorinë deri në 55 kg.

Ivan Dimov përfundoi me një ndeshje prej 286 kg. dhe me një arritje prej 135 kg. në shtyje, dhe 151 kg. në shkëputje. Ai mori edhe medaljen e vogël të artë në lëvizjen e parë.

I dyti është gjermani Simon Brandhuber me një ndeshje prej 286 kg. (134 + 152), kurse i treti u rendit bullgari i dytë Gabriell Marinov me një ndeshje prej 279 kg. Marinov u bë i pari në shkëputje me 157 kg, ndërsa në shtytje shënoi 122 kg.

Stiljana Nikollova

Stiljana Nikollova fitoi medaljen e artë në Grand Prix në Marbella

Stilijana Nikollova fitoi medaljen e artë në garën e gjithanshme në turneun e gjimnastikës ritmike të Grand Prix në qytetin spanjoll Marbella. Vendin e dytë e fitoi Tahmina Ikromova nga Uzbekistani, ndërsa vendin e tretë kampionia e botës Darja..

botuar më 24-03-11 9.12.PD
Canko Cankov

Canko Cankov është kampion bote i notit në ujë të akullt

Canko Cankov u bë kampion bote në notin në ujë të akullt në kampionatin në Talin, Estoni, njoftoi Fondacioni "Sporti në Bullgari". Bullgari mposhti konkurrencën në disiplinën 200 metra stil të lirë. Ai triumfoi me medaljen e artë në mënyrë..

botuar më 24-03-06 4.44.MD
Lija Karatançeva

Lija Karatançeva vazhdon në raundin e dytë të turneut të tenisit në Santo Domingo

Bashkatdhetarja jonë Lija Karatançeva u kualifikua në raundin e dytë në turneun e tenisit në sipërfaqe të fortë në Santo Domingo (Republika Domenikane) me një fond shpërblyes prej 25 mijë dollarësh. Sofjanasja 20-vjeçare mundi Elysia Bolton..