Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një film gjerman fitoi çmimin e madh të festivalit “Kukeri i Artë”

Foto: 2022.animationfest-bg.eu

Filmi gjerman “The Sausage Run” /“Gara e sallamit”/ i regjisorit Thomas Stellmach është fituesi i madh në edicionin e 13-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Animuar Golden Kuker /"Kukeri i Artë"/. Ceremonia e ndarjes së çmimeve u zhvillua në sallën e Akademisë Kombëtare të Arteve të Teatrit dhe Filmit. “The Sausage Run” /“Gara e sallamit”/ paraqet historinë e një qengji të vogël të shfaqur me ndihmën e teknikës klasike të animacionit. Subjekti i filmit është pjesërisht i frymëzuar nga përralla e vëllezërve Grimm "Kësulëkuqja".

Kryetari i jurisë ishte regjisori argjentinas dhe anëtar i Akademisë së Hollivudit, Juan Pablo Saramella. Pas festivalit, Saramella do të mbajë një klasë master në Bullgari për studentët. Këtë vit, programi i festivalit në Sofje përfshiu 120 filma të përzgjedhur nga gjithsej 2700 tituj nga 98 vende.

Më shumë nga rubrika

Foto: Facebook / MunicipalityOfSozopol

Fryma e festivalit në Sozopoll është duke u gjallëruar sërish

Qyteti Sozopoll është sërish kryeqyteti kulturor i Bullgarisë deri më 5 shtator.  Programi i 38 festivaleve të artit "Apollonija" paraqet mbi 50 veprimtari - koncerte, kinema, teatër, takime letrare me më të mirat e prodhimit vjetor të kulturës..

botuar më 22-09-03 12.25.MD

“Lumenjtë e Sofjes” përsëri na ftojnë në një dialog kulturor për të ardhmen

Çdo ndryshim i madh fillon me hapin e parë të vogël dhe besimin e madh në një të ardhme më të mirë. Martin Jankov është një dëshmi e gjallë e kësaj. Ai është një nga ata të rinj bullgarë që e dinë se ndryshimi është i mundur dhe mund të fillojë prej..

botuar më 22-09-02 7.10.PD

Sofia lights – një realitet magjik në park

Imagjinoni mundësinë për t'u rrethuar nga natyra, vetëm pak kilometra nga zemra e qytetit të madh, dhe ndjeni përjetësinë dhe qetësinë që të jep një ndjenjë të mundësisë për të nesërmen. Ndjenja se drita është aty duke të pritur… Pikërisht..

botuar më 22-09-01 7.40.PD