Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Publiku i BNR zgjodhi Nadezhda Vllaeva “Muzikanten e Vitit”

Nadezhda Vllaeva
Foto: Ani Petrova

Pianistja Nadezhda Vllaeva u shpall “Muzikantja e Vitit 2021” në sondazhin e programit të BNR “Allegro Vivace”. Më shumë se 3000 njerëz votuan në edicionin e 31-të të anketimit

Nadezhda Vllaeva punon jashtë vendit, ku prezanton vepra bullgare. Në vitin 2021 në Londër, ajo regjistroi një CD me miniaturë të kompozitorit bullgar Panço Vladigerov.

“Jam e lumtur me këtë njohje në vendin tim. Jam mirënjohëse që kontribuova që muzika e Panço Vladigerov të dëgjohet më shumë jashtë vendit. Besoj se një nga misionet e artistit është të sjellë dritë dhe dashuri në zemrat e publikut të tij. Le të vazhdojmë këtë rrugëtim së bashku”, tha Vllaeva duke marrë çmimin.

Perkusionisti 14-vjeçar Aleksandër Viçev, i diplomuar në Shkollën Kombëtare të Muzikës dhe Valleve “Dobrin Petkov” në Plovdiv, u shpall Muzikanti i Ri i Vitit.

Ansambli vokal “Fortsimo” nga Burgasi, i drejtuar nga Milena Dobreva, fitoi për herë të dytë çmimin “Ansambli i Vitit”, duke krijuar një precedent në historinë e sondazhit.

Pianisti i madh bullgar Ljudmill Angellov u nderua në kategorinë “Jubile” për përvjetorin e tij të 60-të.

Më shumë nga rubrika

Soulfia – një projekt i hapur për etnomuzikë, udhëtime dhe zhvillim shpirtëror

Soulfia nuk është një grup i zakonshëm muzikor, por një projekt i hapur i muzikantëve udhëtues që çdokush mund t’i bashkohet në çdo kohë. Ai u krijua 8 vjet më parë nga një grup entuziastësh, por me kalimin e kohës u zmadhua, duke tërhequr qindra..

botuar më 22-10-18 7.15.PD

“Besimi” mbledh për herë të parë grupet B.T.R. dhe “Ahat”

B.T.R. dhe “Ahat” - dy nga grupet më të njohura të rokut në Bullgari, prezantojnë këngën e tyre të parë të përbashkët. Ajo quhet “Besimi” dhe u krijua në bazë të një teksti të poetit Volen Nikollaev, shkruar për B.T.R. në vitin 2008, muzika..

botuar më 22-10-17 12.28.MD
Millço Leviev

“Bisedë nga e kaluara” - një koncert me vepra të pa publikuara të muzikantit bullgar Millço Leviev

Veprat e pabotuara të pianistit dhe kompozitor të njohur të xhazit Millço Leviev, i cili ndërroi jetë tri vjet më parë, do të prezantohen para publikut në një koncert nga platforma “Skena e Dhomës Plovdiv”. Në këtë veprimtari do të marrin pjesë..

botuar më 22-10-16 10.35.PD