Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ju prezantojmë këngën “Shqisat” të grupit KASHMIR

Foto: YouTube

Muzika dhe teksti i këngës "Shqisat" janë krijuar nga Javor Totev, solisti i grupit KASHMIR. Ky është një grup rock alternativ nga Varna, i krijuar në vitin 2016. Sipas muzikantëve, ata po krijojnë muzikë rock nga fundi i shpirtit të tyre. Së bashku me Javorin në grup janë edhe Kristijan Torllakov - kitarë, Ivan Ivanov - kitarë bas dhe Miro Canov - bateri. Kënga "Shqisat" është pjesë e albumit të tyre debutues "Mendimet e folura me zë të lartë ". Kënga, si dhe videoja e saj, janë realizuar me mbështetjen financiare të Fondit Kombëtar të Kulturës.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

“Ndihmë! Si mund të jemi më të mirë?" dhe grupi "Ostava"

Kënga "Ndihmë" është pjesë e "Oksigjeni" - kështu quhet albumi i gjashtë radhazi i grupit "Ostava". "Ndihmë"   është “muzikë lirike me elemente retro”, thotë autori i muzikës, Georgi Georgiev. Së bashku me pjesën tjetër të grupit ata vendosën..

botuar më 22-09-14 11.28.PD

Ju prezantojmë grupin “Fandango” dhe orkestrimin e ri të këngës "Një moment si përjetësia"

Kënga "Një moment si përjetësia" është krijuar nga dy artistë të njohur - kompozitori Stefan Dimitrov dhe poeti Georgi Konstantinov. Origjinali i këngës u shfaq në vitet '80 të shekullit të kaluar, atëherë interpretuar nga grupi “Varianti B”...

botuar më 22-09-13 12.22.MD

Klasa master "Me këngët e Kiçka Savovës"

Për të dytin vit radhazi, laureatët e Festivalit Ndërkombëtar Folklorik “Me këngët e Kiçka Savovës” morën pjesë në një master-klasë të këngës popullore. Festivali, si dhe master klasa, organizohen nga fondacioni "Kiçka Savova", me në krye Stefka..

botuar më 22-09-13 7.15.PD