Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ju prezantojmë këngën “Shqisat” të grupit KASHMIR

Foto: YouTube

Muzika dhe teksti i këngës "Shqisat" janë krijuar nga Javor Totev, solisti i grupit KASHMIR. Ky është një grup rock alternativ nga Varna, i krijuar në vitin 2016. Sipas muzikantëve, ata po krijojnë muzikë rock nga fundi i shpirtit të tyre. Së bashku me Javorin në grup janë edhe Kristijan Torllakov - kitarë, Ivan Ivanov - kitarë bas dhe Miro Canov - bateri. Kënga "Shqisat" është pjesë e albumit të tyre debutues "Mendimet e folura me zë të lartë ". Kënga, si dhe videoja e saj, janë realizuar me mbështetjen financiare të Fondit Kombëtar të Kulturës.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Këngëtarja popullore Jordanka Ilieva dhe gajdexhiu Ilija Dimtrov – përfaqësues të muzikës origjinale trake dhe shope

“ Gjëja më e këndshme për mua ishte të këndoja. Punoja dhe këndoja njëkohësisht. Dija këngë dhe këndoja gjatë gjithë ditës, kudo që të isha, çfarëdo që të bëja ”, rrëfen këngëtarja e madhe e krahinës së Trakisë Jordanka Ilieva. Ajo lindi më 22..

botuar më 22-09-12 7.15.PD

Ivo Papazov - Ibrjama me një tjetër njohje botërore të radhës për talentin e tij

Klarinetisti bullgar me famë botërore Ivo Papazov-Ibrjama shtoi çmimin e radhës ndaj koleksionit të vet. Talenti i tij i padiskutueshëm u vlerësua me çmimin e madh të festivalit ndërkombëtar për muzikë botërore dhe elektronike WOMEX 2022. Çmimi..

botuar më 22-09-11 10.45.PD

Fizarmonicisti i njohur Dimitër Angellov në moshën 80 vjeçare: "Muzika është ëndrra ime e realizuar"

Me muzikë dhe vetëm me muzikë është e përmbushur jeta e muzikantit të njohur nga qyteti Asenovgrad Dimitër Angellov.  Kërkimet e tij krijuese në gjininë e muzikës trake, folklorin qytetar, aktivitetet e regjistrimit janë me shumë drejtime. Dimitër..

botuar më 22-09-08 10.52.PD