Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ju prezantojmë këngën “Shqisat” të grupit KASHMIR

Foto: YouTube

Muzika dhe teksti i këngës "Shqisat" janë krijuar nga Javor Totev, solisti i grupit KASHMIR. Ky është një grup rock alternativ nga Varna, i krijuar në vitin 2016. Sipas muzikantëve, ata po krijojnë muzikë rock nga fundi i shpirtit të tyre. Së bashku me Javorin në grup janë edhe Kristijan Torllakov - kitarë, Ivan Ivanov - kitarë bas dhe Miro Canov - bateri. Kënga "Shqisat" është pjesë e albumit të tyre debutues "Mendimet e folura me zë të lartë ". Kënga, si dhe videoja e saj, janë realizuar me mbështetjen financiare të Fondit Kombëtar të Kulturës.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

DJ Fabrizio Parisi: Folklori bullgar nuk duhet të mbetet i kufizuar në audiencën e të rriturve

"Detyra jonë si DJ dhe producentë është të nxisim interesin e të rinjve për muzikën tradicionale bullgare," tha për Radio Bullgarinë Fabrizio Parisi, i cili ka gjak bullgar dhe italian në venat e tij. Ai ka lindur në Bazel /Zvicër/,..

botuar më 22-09-07 11.37.PD

“Çubrica” - kori holandez i quajtur sipas një erëze bullgare

“Çubrica” /Shtërmeni/ nga Amsterdami i Holandës është një nga koret folklorike bullgare më jetëgjatë jashtë vendit tonë. Fillimi u vu në vitin 2004 nga këngëtarja e njohur popullore Galina Durmushliyska , së bashku me dirigjentin Ivo..

botuar më 22-09-05 1.00.MD

Llazar Nikollov - një "projekt i lartësuar"

Më 26 gusht u mbushën 100 vjet nga lindja e prof. Llazar Nikollov, një artist me një kontribut të shquar në historinë tonë kulturore, një nga përfaqësuesit e parë të “avangardës muzikore bullgare”. Veprat e tij janë interpretuar në një sërë vendesh..

botuar më 22-09-04 9.05.PD