Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kujtimi i poetit Penço Slavejkov do të kremtohet në Itali për tre ditë

Monument i Penço Sllavjekov në Brunate
Foto: BGNES

Komuna e Brunate, rrethi i Lombardisë, do të shënojë 110 vjetorin e vdekjes së Penço Slavejkovit. Poeti i madh bullgar vdiq atje në moshën 46 vjeçare më 10 qershor 1912 në qytetin mbi liqenin Komo.

Për nder të shoqërueses së poetit Sllavejkov në jetë, Mara Bellçeva, do të inaugurohet një pllakë përkujtimore. Ajo është e vendosur në hotelin lokal “Belavista”, ku do të hapet këndi përkujtimor i Sllavejkovit dhe do të prezantohet një libër përkujtimor.

Më 11 qershor festimet vijojnë me turin letrar “Dashuria në stilin “Art Nouveau” në Brunate”. Prof. Emill Dimitrov do të mbajë ligjëratë në bibliotekë për krijimtarinë e poetit. Gjithashtu do të prezantohet faqja e internetit “Penço Sllavejkov: kujtesa dhe vende të paharrueshme”.

Më 12 qershor në auditorin e bibliotekës parashikohet një takim mes nxënësve të shkollës bullgare në Milano dhe atyre të shkollës fillore në Brunate.


Më shumë nga rubrika

Kinemaja bullgare në fokus në Tunizi

Tre dokumentarë dhe tre filma bashkëkohorë bullgarë do të shfaqen në festën treditore të kinemasë bullgare në Tunis. Ngjarja organizohet nga Pallati i Kulturës në kryeqytetin tunizian nga 21 deri më 23 tetor. Festivali i filmit do të shoqërohet me..

botuar më 22-10-21 10.08.PD

Studiuesit bullgarë nga dhjetë vende paraqesin rrugët bullgare në një atlas letrar

Studiuesit e gjuhës bullgare nga dhjetë universitete evropiane krijuan një atlas letrar "Bullgaria piktoreske. Rrugët shumëgjuhëshe”. Përveç shkencëtarëve të afirmuar nga Athina, Varshava, Venecia, Vjena, Lubjana, Plovdivi, Shën Petersburgu, Sofja,..

botuar më 22-10-21 7.15.PD
Donka Dimova

U shpallën çmimet për letërsinë bashkëkohore bullgare pa kufij

Përmbledhja me poezi “Në kufi. Poezia në të çarë" e Donka Dimovës, e cila jeton në Bremen, fitoi çmimin për poezi në konkursin "Fiksioni bashkëkohor bullgar pa kufij" 2022, njoftuan organizatorët nga Fondi Kombëtar i Donatorëve "13 shekuj..

botuar më 22-10-13 4.07.MD