Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sinjalet për delfinë të ngordhur në bregun e Detit të Zi

Foto: BGNES

Një numër raportesh për delfinët e ngordhur erdhën në Këshillin Bashkiak të Sigurisë në qytetin Ballçik që nga maji. Raportet e fundit janë nga plazhi në pushimoren Allbena gjatë fundjavës - në pjesën veriore dhe jugore të kompleksit. Janë gjithsej 25 sinjale këtë pranverë, tha për BNR Varna, Marian Cvetkov, përfaqësues i komunës. Shkaqet më të zakonshme të vdekjes së delfinëve janë si rezultat i veprimtarisë njerëzore.


Më shumë nga rubrika

Një çift lejlekësh ndërtuan përsëri një fole në kambanoren e kishës në Bansko

Prej dekadash, kambanorja e kishës „Trinia e Shenjtë“ në Bansko strehon një çift lejlekësh. Të moshuarit mbi 70 vjeç tregojnë se që nga fëmijëria e tyre mbajnë mend sesi shpendët këmbëgjatë që sjellin pranverën rrinin në majë të kullës. Prandaj,..

botuar më 23-03-18 10.15.PD

Bullgaria u rendit e dyta në BE për nga ushqimet tradicionale të regjistruara

Vendi ynë u rendit i dyti në Bashkimin Evropian për sa u përket ushqimeve të regjistruara me karakter tradicionalisht specifik, pasi u regjistrua zyrtarisht “Suxhuku i Tërnovos”. Ky është produkti i shtatë bullgar që do të mbajë një shenjë të..

botuar më 23-03-18 7.15.PD
Aleksandër Vuçiç në Bosilegrad më 11 mars

Daniella Mihajlloviç: Isha e ndaluar sepse dikush nuk dëshiron të dijë për problemet në Bosilegrad

Vizita e parë e kreut të shtetit serb Aleksandër Vuçiç në Bosilegrad dhe rajon që prej 97 vitesh, me të cilën ai filloi një program ambicioz për zgjidhjen e problemeve në vend, u bë shkak për arrestimin e dy shtetasve me origjinë bullgare. Rasti..

botuar më 23-03-16 12.36.MD