Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BNR është media me më shumë besim në Bullgari

Foto: Ani Petrova

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) është sërish media më e besuar në Bullgari, sipas një raporti të Institutit “Reuters” për Studimin e Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit. Pjesa më e madhe e bullgarëve – 64 për qind i besojnë lajmeve të Radios Kombëtare Bullgare. Vlerësimi i besimit pasohet nga Televizioni Kombëtar Bullgar (BNT) – 62 për qind, Darik Radio – 56 për qind dhe Nova TV – 56 për qind.

Vetëm 15 për qind e bullgarëve besojnë se mediat janë të lira dhe të pavarura nga biznesi apo politika. “Brishtësia ekonomike e sektorit shpjegon dëshirën e pronarëve të mediave për të qenë pranë pushtetit. Rezultati është se ato i ofrojnë qeverisë së re kohë transmetimi praktikisht të pakufizuar dhe duket se veprojnë në disa raste si platforma e komunikimit të qeveritarisë”, thuhet në analizë.

Më shumë nga rubrika

U dekorua iniciativa “Lumenjtë e Sofjes” për ruajtjen e trashëgimisë kulturore evropiane

Në një ceremoni në Pragë u dekoruan fituesit e konkursit për Çmimet e Trashëgimisë Evropiane - 2022. Në mesin e 5 fituesve të Çmimit të Madh të “Europa Nostra” është edhe nisma bullgare “Lumenjtë e Sofjes”. Projekti fiton në kategorinë e..

botuar më 22-09-27 3.04.MD

Bullgarët punojnë jashtë orarit, por mbeten më të varfrit në Evropë për shkak të pagave të ulëta

Sindikata më e madhe në Bullgari – Konfederata e Sindikatave të Pavarura (KNSB), anëtarët e së cilës numërojnë rreth 300 mijë persona, mobilizoi forcat dhe nisi një fushatë proteste duke kërkuar që shteti të përditësojë buxhetin me 70 milionë euro...

botuar më 22-09-27 7.15.PD

Bullgaria me një paraqitje rekorde në Turneun e 10 Ndërkombëtar të Natyralistëve të rinj

A e dini se çfarë është parosmia(mosfunksionimi i nuhatjes)? Para se të mësoni, ne do t'ju tregojmë për disa të rinj bullgarë, të cilët jo vetëm e dinë se çfarë është ky funksion i dëmtuar i organizmit, por edhe e kanë hulumtuar dhe paraqitur në..

botuar më 22-09-26 7.15.PD