Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BNR është media me më shumë besim në Bullgari

Foto: Ani Petrova

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) është sërish media më e besuar në Bullgari, sipas një raporti të Institutit “Reuters” për Studimin e Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit. Pjesa më e madhe e bullgarëve – 64 për qind i besojnë lajmeve të Radios Kombëtare Bullgare. Vlerësimi i besimit pasohet nga Televizioni Kombëtar Bullgar (BNT) – 62 për qind, Darik Radio – 56 për qind dhe Nova TV – 56 për qind.

Vetëm 15 për qind e bullgarëve besojnë se mediat janë të lira dhe të pavarura nga biznesi apo politika. “Brishtësia ekonomike e sektorit shpjegon dëshirën e pronarëve të mediave për të qenë pranë pushtetit. Rezultati është se ato i ofrojnë qeverisë së re kohë transmetimi praktikisht të pakufizuar dhe duket se veprojnë në disa raste si platforma e komunikimit të qeveritarisë”, thuhet në analizë.

Më shumë nga rubrika

Në shkollën bullgare të së dielës në Kishineu, disa ditë para ziles së parë

Më 18 shtator, shkolla bullgare e së dielës në bibliotekën "Hristo Botev" në kryeqytetin e Moldavisë – Kishineu – hap dyer për vitin e ri shkollor. Sipas traditës, mes të ftuarve për ditën e parë shkollore janë ambasadori i Bullgarisë në Moldavi,..

botuar më 22-09-09 7.15.PD

Bullgarët kanë akses në kujdesin shëndetësor, por janë të pakënaqur me çmimet

Bullgaria renditet e para në BE për sa i përket numrit të spitaleve për popullsi. Këtë e tregon një studim përfaqësues mbi aksesin në kujdesin shëndetësor nga "Trend" dhe Klubi i Ekspertëve për Ekonomi dhe Politikë. Në vend ka 53 spitale për 1..

botuar më 22-09-08 2.45.MD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova u bën thirrje bullgarëve në mbarë botën të jenë së bashku, të bashkuar nga një festë e denjë

Me rastin e Ditës së Bashkimit të Principatës së Bullgarisë me Rumelinë Lindore , nënpresidentja Ilijana Jotova u drejtoi një mesazh shoqërive bullgare në mbarë botën. "Sot është një festë e shenjtë në Bullgari - ne festojmë ngjarjen e 6..

botuar më 22-09-06 11.26.PD