Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e presionit të migrantëve në kufirin bullgaro-turk

Foto: ЕPA/BGNES

Drejtoria e Përgjithshme e Policisë Kufitare raporton rritje të presionit migrator në kufirin bullgaro-turk që nga fillimi i vitit në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2021. Gjatë kësaj kohe, patrullat dhe postat bullgare përgjatë kufirit kanë parandaluar më shumë se 36 500 përpjekje për të hyrë në vend ilegalisht. Pas vendosjes së punonjësve shtesë në kufi, numri i emigrantëve që kanë hyrë në vendin tonë në muajin maj ka qenë 32% më i vogël se në muajin prill, sipas Drejtorisë. Që nga fillimi i vitit kanë hyrë 552 emigrantë të paligjshëm, kryesisht shtetas të Afganistanit dhe Sirisë dhe janë ndaluar 64 trafikantë.

Më shumë nga rubrika

Fluksi i emigrantëve po rritet

Një autobus me emigrantë u shoqërua nga ekipet policore të Administratës Rajonale në qytetin Kazanllëk rreth orës 18:00 të 27 shtatorit, njoftoi BTA. Qendra për shtyp e Drejtorisë Rajonale të Ministrisë së Punëve të Brendshme në qytetin Stara..

botuar më 22-09-28 1.49.MD

Çmimi i gazit natyror pritet të bjerë me 32 për qind

Në muajin e ardhshëm, gazi natyror mund të bëhet më i lirë me afro 32 për qind. Gjatë diskutimit publik të çmimeve në Rregullatorin e Energjisë, Drejtoresha Ekzekutive e kompanisë “Bullgargaz” Denica Zllateva theksoi se lidhja bullgaro-greke e..

botuar më 22-09-28 12.08.MD

Njeriu i plagosur nga rrufeja nuk është në rrezik

Gjendja e të plagosurit nga stuhia e djeshme është jashtë rrezikut për jetën. Sipas drejtorit ekzekutiv të Spitalit të Urgjencës “Pirogov”, Dr.Valentin Dimitrov, pacienti ka rreth 20 për qind djegie në trupin e tij, por ai është adekuat dhe..

botuar më 22-09-28 11.08.PD