Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkrimtarja Zdravka Evtimova mori një çmim prestigjioz rumun

Foto: Facebook/zdravka.evtimova

Zdravka Evtimova është fituese e çmimit për prozë të Akademisë Ndërkombëtare “Mihaj Eminesku” 2022, njoftaun nga P.E.N. qendra e Bullgarisë.

Çmimi i jepet shkrimtares bullgare “për përdorimin krijues të gjuhës në prozën e saj dhe ekspresivitetin ndikues në zhvillimin e temave dhe ideve estetike”, si dhe “për meritat në zhvillimin e kulturës kombëtare dhe globale”, theksohet në motivet.

Çmimi u dorëzua nga Akademiku Jon Djakonesku, President i Akademisë Ndërkombëtare “Mihaj Eminesku”. “Ne mbrojmë lirinë e fjalës, ne përhapim fjalën bullgare në mbarë botën dhe Bullgaria me poezinë e saj është në një nivel të lartë dhe mund të arrijë në zemrat e të gjithë njerëzve”, tha Evtimova gjatë ceremonisë.


Më shumë nga rubrika

Ivan Millushev dhe Jasharali Tahir hapën një ekspozitë të përbashkët "Blizost”/Afërsia/ në Sofje

Artin si një element lidhës mes kulturave të ndryshme, moralit dhe ndjenjës së ndjeshmërisë e rikrijojnë Ivan Millushev dhe Jasharali Tahir në ekspozitën e tyre të përbashkët të quajtur "Blizost". Ajo është rregulluar në galerinë "Misioni" pranë..

botuar më 22-09-04 10.40.PD
Foto: Facebook / MunicipalityOfSozopol

Fryma e festivalit në Sozopoll është duke u gjallëruar sërish

Qyteti Sozopoll është sërish kryeqyteti kulturor i Bullgarisë deri më 5 shtator.  Programi i 38 festivaleve të artit "Apollonija" paraqet mbi 50 veprimtari - koncerte, kinema, teatër, takime letrare me më të mirat e prodhimit vjetor të kulturës..

botuar më 22-09-03 12.25.MD

“Lumenjtë e Sofjes” përsëri na ftojnë në një dialog kulturor për të ardhmen

Çdo ndryshim i madh fillon me hapin e parë të vogël dhe besimin e madh në një të ardhme më të mirë. Martin Jankov është një dëshmi e gjallë e kësaj. Ai është një nga ata të rinj bullgarë që e dinë se ndryshimi është i mundur dhe mund të fillojë prej..

botuar më 22-09-02 7.10.PD