Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për të dytën ditë radhazi nuk ka të vdekur me Covid të konfirmuar

Foto: pixabay

123 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 117 më pak se një ditë më parë. Mbi 68 për qind e personave të sapo infektuar nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 10.8 për qind e 1134 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 12,2 për qind të treguesit të dielën, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv u rrit me 22 në 61 323. Në spitale u shtruan 11 të infektuar. 5 prej tyre ose 45.45 për qind nuk ​​janë të vaksinuar kundër Covid. Numri i pacientëve të shtruar u rrit me 2 në 320. Në terapi intensive janë 26 të infektuar.

Për të dytën ditë radhazi nuk u regjistrua asnjë vdekje me Covid të konfirmuar. U shëruan 101 veta. Të dielën u bënë 13 vaksina.

Javën e fundit të punës në Bullgari nga data 20 deri më 24 qershor u infektuan 1439 persona, ndërsa në krahasim me javën e kaluar rritja është pothuajse dyfishuar me 844 raste të reja. Në këtë periudhë, çdo ditë regjistroheshin mbi 300 persona të infektuar, që është një rikthim në treguesit që para 26 majit. Sipas ekspertëve, është duke u formuar një valë e re e 6-të e Covid-19, e cila tashmë po mbulon Evropën.


Më shumë nga rubrika

Presidenti bëri thirrje për një parlament funksional dhe një qeveri të qëndrueshme

Evropa e bashkuar nuk duhet të jetë indiferente ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë. Përshkallëzimi i tij është rreziku më i madh që nga Lufta e Dytë Botërore, tha presidenti Rumen Radev në Maltë, pas takimit të liderëve të grupit “ Arajolush ”...

botuar më 22-10-06 10.09.PD

Në Pragë do të kërkojnë një përgjigje të përbashkët evropiane ndaj pushtimit rus të Ukrainës

Presidenti Rumen Radev do të marrë pjesë në takimin e liderëve të 44 vendeve evropiane në Pragë. Me kërkesë të Francës për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, forumi është në një format të pazakontë dhe, përveç 27 vendeve të BE-së, do të marrin..

botuar më 22-10-06 9.41.PD

4 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

721 janë të sapoinfektuarit me Covid në vend për 24 orët e fundit. Rastet ulen me 216 në krahasim me një ditë më parë. 58.4 për qind e të infektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 12.9 për qind e 5585 testeve të kryera janë pozitive, në 14.25..

botuar më 22-10-06 8.48.PD