Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e konsiderueshme e numrit të të infektuarve me Covid-19

Foto: pixabay

Në 24 orët e fundit janë identifikuar 595 raste me koronavirus nga 5300 analizat e kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 11% e mostrave kanë dhënë rezultat pozitiv. Numri i të infektuarve rishtazi është 472 më shumë se një ditë më parë. 57% e tyre nuk janë vaksinuar. Numri më i madh i rasteve të reja është në Sofje - 215, në Plovdiv - 53 dhe në Varna - 46. Janë 329 pacientë në spital - 26 prej tyre janë në repartet e kujdesit intensiv. 71% e 63 të pranuarve në spitale nuk janë vaksinuar. Një person vdiq, i cili nuk ishte imunizuar derisa u shëruan 987 veta. Rastet aktive janë 60.930. Dje u dhanë 666 doza të vaksinës kundër koronavirusit. 2 061 478 persona kanë përfunduar tërë imunizimin. 763 957 veta kanë një dozë përforcuese.

Свързани подкасти:

Më shumë nga rubrika

Uzina

Arsye teknike apo gabim njerëzor janë versionet për shpërthimin në uzinën “Arsenall”

U gjetën kufomat e dy grave të zhdukura pas incidentit në fabrikën e armëve “Arsenall” në Kazanllëk. Zyrtarisht, tani janë tri viktima - një burrë 55-vjeçar dhe dy gra, 53 dhe 43 vjeç. Burri ka 8 vjet stazh, një grua ka 9, dhe tjetra - 15 vjet stazh..

botuar më 22-10-05 10.32.PD

SHBA po dërgon më shumë sisteme raketore HIMARS në Ukrainë

Ushtria ukrainase shënon fitime të rëndësishme në rajonin Herson përgjatë brigjeve të lumenjve Ingulec dhe Dnieper, ndërsa vazhdon të përparojë në rajonet Hallkovska dhe Lluganska, bëri të ditur Instituti për Studimin e Luftës me qendër në SHBA...

botuar më 22-10-05 10.11.PD

6 veta me Covid-19 kanë vdekur në 24 orët e fundit

937 janë të sapo infektuarit me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit. Rastet ranë me 402 nga një ditë më parë. 59% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 14,25% e 6575 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 15,8% të treguesit të martën,..

botuar më 22-10-05 10.02.PD