Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rusia mbylli konsullatat e saj në Bullgari

Foto: BGNES

Ambasada ruse në Bullgari njoftoi se shërbimet konsullore në Sofje, Varna dhe Ruse kanë ndërprerë punën, pasi kryeministri Kirill Petkov shpalli dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi, transmetoi TASS.

Liderja e partisë bashkëqeverisëse BSP /Partia Socialiste Bullgare/, Kornelija Ninova, shkroi në Facebook se vendimi është një akt i paprecedentë me pasoja afatgjata. Ai nuk është marrë nga qeveria apo koalicioni qeverisës, theksoi Ninova, dhe BSP nuk është dakord me këtë vendim.

Arsyeja kryesore për masën është se Rusia e shpalli Bullgarinë një vend armik dhe përkatësisht diplomatët e saj në vend janë një kërcënim për sigurinë kombëtare, deklaroi diplomati Stefan Tafrov për BNT.


Më shumë nga rubrika

Ukraina vazhdon të përparojë në territoret e pushtuara nga Rusia

Forcat ukrainase thyen mbrojtjen ruse në rajonin Herson. Sipas raporteve ruse, ata pushtuan fshatin Dudçani në bregun e djathtë të lumit Dnieper dhe do të përpiqen të avancojnë drejt Berisllav dhe Novaja Kahovka. Njësitë ukrainase po përparojnë në..

botuar më 22-10-04 10.22.PD

9 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

1339 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 1160 nga një ditë më parë. 58 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 15.8 për qind e 8467 testeve të kryera ishin pozitive,..

botuar më 22-10-04 8.59.PD

Parashikimi i motit për 4 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në Sofje rreth 7°. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, ndërsa në vende të izoluara do të ketë vetëm reshje të dobëta shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15..

botuar më 22-10-03 8.35.MD