Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Titujt e nxehtë të aksionit në edicionin e parë “Sveti Vllas Film Fest”

Foto: svff.dinevigroup.bg

Nga 30  qershor deri më 2 korrik në pushimoren detare Sveti Vllas prezantohet edicioni i parë i festivalit të filmave “Sveti Vllas Film Fest”. Adhuruesit e zhanrit të kinemasë aksion mund të shijojnë një maratonë filmike treditore me nëntë nga titujt më të nxehtë të aksionit të vitit.

Martin Campbell - regjisori i filmit “Casino Royale” nga seria për James Bond, do të jetë i ftuar nderi në edicionin e parë të festivalit.

Në kuadër të veprimtarisë do të ketë evente shoqëruese, duke përfshirë një shfaqje tematike në marinë dhe atë tradicionale për vendin tonë July Morning – mirëseardhjen e lindjes së diellit nën tingujt e këngës së njëjtë të Uriah Heep dhe këtë herë edhe nën muzikën e njohur filmike.


Më shumë nga rubrika

“Bota ime” – një ekspozitë nga Vasill Vasilev - ZUEKA në Çikago

Në Çikago do të shfaqen 33 piktura të aktorit dhe drejtuesit televiziv bullgar Vasill Vasilev-ZUEKA, i cili vitet e fundit prezantohet me sukses edhe si piktor. Ekspozita me vepra të tij nën titullim “Bota ime” prezantohet më 12 dhe 13 tetor..

botuar më 22-10-12 7.15.PD

“Makinat me të cilat depërtuam në kapitalizmin” – tregime vizuale për një fenomen nga socializmi

“Makinat me të cilat depërtuam në kapitalizmin” – tregime vizuale për një fenomen nga socializmi Tandemi krijues i Georgi Bogdanov dhe Boris Misirkov, të cilët janë emra ikonë në skenën e artit bashkëkohor, paraqet një tjetër sfidë për publikun bullgar...

botuar më 22-10-09 9.45.PD

Ekspozita "Kujtesa" tregon relikte të refugjatëve armenë në Bullgari

Në fillim të shekullit të 20-të, disa valë refugjatësh armenë mbërritën në Bullgari, duke ikur nga masakrat dhe represionet e tmerrshme në Perandorinë Osmane dhe gjenocidi pas Luftës Greko-Turke (1919-1922). Ata mbajnë me vete vlerat më intime:..

botuar më 22-10-07 7.15.PD