Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

| rinovuar më 22-07-04 5.54.MD
Sergej Lavrov
Foto: EPA/BGNES

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova, deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e Ambasadës Ruse në Sofje për shkak të dëbimit të 70 diplomatëve. Sipas Lavrov, pas shpalljes persona non grata të 70 personave nga misionet në Bullgari, Ambasada ruse në vendin tonë nuk mund të funksionojë normalisht. Por ai nuk iu përgjigj qartë pyetjes nëse Rusia do të mbyllë Ambasadën e saj në Sofje, raportoi korrespondenti i BNR Angell Grigorov nga Moska. Sipas Ministrit të Jashtëm rus, vendimi i Sofjes është marrë nën presionin e Uashingtonit.


Më shumë nga rubrika

Eurodeputetët bullgarë dolën me një deklaratë të përbashkët për Shengenin

Lidhur me debatet në Parlamentin Evropian për anëtarësimin e Rumanisë dhe Bullgarisë në zonën Shengen, eurodeputetët bullgarë nga të gjitha grupet dolën me një deklaratë të përbashkët. “Medndojmë se bllokada e vazhdueshme e paprecedentë 11-vjeçare..

botuar më 22-10-05 12.18.MD
Gëllëb Donev

Kryeministri në detyrë e sheh koalicionin qeveritar si të pashmangshëm

Zgjedhjet ishin të qeta dhe transparente, nuk u konstatuan shkelje thelbësore. Qytetarët e shprehën lirisht votën e tyre, deklaroi kryeministri në detyrë Gëllëb Donev në fillim të mbledhjes së qeverisë. “Zgjedhësit që morën pjesë në zgjedhje..

botuar më 22-10-05 11.00.PD
Uzina

Arsye teknike apo gabim njerëzor janë versionet për shpërthimin në uzinën “Arsenall”

U gjetën kufomat e dy grave të zhdukura pas incidentit në fabrikën e armëve “Arsenall” në Kazanllëk. Zyrtarisht, tani janë tri viktima - një burrë 55-vjeçar dhe dy gra, 53 dhe 43 vjeç. Burri ka 8 vjet stazh, një grua ka 9, dhe tjetra - 15 vjet stazh..

botuar më 22-10-05 10.32.PD