Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

| rinovuar më 22-07-04 5.54.MD
Sergej Lavrov
Foto: EPA/BGNES

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova, deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e Ambasadës Ruse në Sofje për shkak të dëbimit të 70 diplomatëve. Sipas Lavrov, pas shpalljes persona non grata të 70 personave nga misionet në Bullgari, Ambasada ruse në vendin tonë nuk mund të funksionojë normalisht. Por ai nuk iu përgjigj qartë pyetjes nëse Rusia do të mbyllë Ambasadën e saj në Sofje, raportoi korrespondenti i BNR Angell Grigorov nga Moska. Sipas Ministrit të Jashtëm rus, vendimi i Sofjes është marrë nën presionin e Uashingtonit.


Më shumë nga rubrika

Ukraina vazhdon të përparojë në territoret e pushtuara nga Rusia

Forcat ukrainase thyen mbrojtjen ruse në rajonin Herson. Sipas raporteve ruse, ata pushtuan fshatin Dudçani në bregun e djathtë të lumit Dnieper dhe do të përpiqen të avancojnë drejt Berisllav dhe Novaja Kahovka. Njësitë ukrainase po përparojnë në..

botuar më 22-10-04 10.22.PD

9 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

1339 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 1160 nga një ditë më parë. 58 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 15.8 për qind e 8467 testeve të kryera ishin pozitive,..

botuar më 22-10-04 8.59.PD

Parashikimi i motit për 4 tetorin 2022

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në Sofje rreth 7°. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, ndërsa në vende të izoluara do të ketë vetëm reshje të dobëta shiu. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15..

botuar më 22-10-03 8.35.MD