Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akti i Shërbimeve Digjitale i BE-së do të ndalojë dezinformimin në Bullgari

Foto: arkiv

Kanali kryesor për përhapjen e dezinformatave në Bullgari është Facebook, tha për BNR Ministri i Qeverisë Elektronike Bozhidar Bojanov. 24 orët e para janë më të rëndësishmet, kur postimi përkatës po merr vrull në rrjet dhe dëmi tashmë është bërë. Dezinformimi mund të frenohet duke zbatuar algoritme që nuk rekomandojnë përmbajtjen e postimeve të diskutueshme. Problemi mund të zgjidhet sistematikisht kur Komisioni Evropian të miratojë Aktin e Shërbimeve Digjitale në BE dhe të prezantojë në nivel evropian këto algoritme që janë specifike për secilin vend, tha Bojanov.

Sipas të dhënave të Facebook/Meta, më aktive në pjesën bullgare të rrjetit social është partia “Vëzrazhdane”, e ndjekur nga partia GERB.

Më shumë nga rubrika

Atanas Pekanov

Kabineti është në pritje të miratimit të ligjeve nga parlamenti në largim

Të gjitha projektet sipas Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë që nuk kanë të bëjnë me dekarbonizimin do të zbatohen, tha zëvendëskryeministri Atanas Pekanov në një forum që diskutonte financimin e planit. Ministria e Energjetikës është duke..

botuar më 23-01-24 2.52.MD
Cvetozar Tomov

Për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, data 2 prill është një datë e mundshme për zgjedhje

Për 23 prillin do t'i organizojmë zgjedhjet pa stres, por data 2 prill është një datë e mundshme. Kështu ka shpjeguar për BNR Cvetozar Tomov, i cili është nënkryetar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. "Do të ishte problem nëse zgjidhej 26 marsi,"..

botuar më 23-01-24 12.18.MD
Ministri Krum Zarkov dhe Richard Nephew, koordinator i SHBA në luftën kundër korrupsionit global

Ministri në detyrë i drejtësisë ndodhet për një vizitë në SHBA

Ministri në detyrë i drejtësisë Krum Zarkov mori një garanci nga Richard Nephew, koordinator i SHBA në luftën kundër korrupsionit global, se Uashingtoni vazhdon të mbështesë përpjekjet e Bullgarisë për të zbatuar reformat e nevojshme për sundimin e..

botuar më 23-01-24 11.39.PD