Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akti i Shërbimeve Digjitale i BE-së do të ndalojë dezinformimin në Bullgari

Foto: arkiv

Kanali kryesor për përhapjen e dezinformatave në Bullgari është Facebook, tha për BNR Ministri i Qeverisë Elektronike Bozhidar Bojanov. 24 orët e para janë më të rëndësishmet, kur postimi përkatës po merr vrull në rrjet dhe dëmi tashmë është bërë. Dezinformimi mund të frenohet duke zbatuar algoritme që nuk rekomandojnë përmbajtjen e postimeve të diskutueshme. Problemi mund të zgjidhet sistematikisht kur Komisioni Evropian të miratojë Aktin e Shërbimeve Digjitale në BE dhe të prezantojë në nivel evropian këto algoritme që janë specifike për secilin vend, tha Bojanov.

Sipas të dhënave të Facebook/Meta, më aktive në pjesën bullgare të rrjetit social është partia “Vëzrazhdane”, e ndjekur nga partia GERB.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev dhe Illham Aliev

Presidenti i Azerbajxhanit është duke bërë një vizitë zyrtare në Bullgari

Filloi vizita zyrtare dyditore në Bullgari e presidentit të Azerbajxhanit Illham Aliiev me ftesë të homologut të tij bullgar Rumen Radev. Në takimin e dy liderëve pritet të diskutohet bashkëpunimi mes Bullgarisë dhe Azerbajxhanit në energjetikë,..

botuar më 22-09-30 12.04.MD

Qeveria rumune miratoi një marrëveshje me Bullgarinë për hapjen e një kalimi kufitar të trageteve me Giurgiu-Ruse

Qeveria rumune miratoi marrëveshjen dypalëshe me Bullgarinë për hapjen e pikës kufitare të trageteve Giurgiu-Ruse në kufirin shtetëror rumuno-bullgar, njoftoi BTA, duke cituar agjencinë Agerpress. Marrëveshja mes dy vendeve tona, e cila u..

botuar më 22-09-30 11.05.PD

Rezultatet e referendumeve në territoret e okupuara të Ukrainës shqetësojnë autoritetet në Bullgari

Referendumet e mbajtura në katër rajonet e pushtuara në Ukrainë, si dhe pritshmëria e aneksimit të tyre, krijojnë shqetësime shtesë midis pushtetarëve në Bullgari. Kjo u bë shkak për mbledhjen e djeshme të Këshillit të Sigurimit, të kryesuar nga..

botuar më 22-09-30 10.23.PD