Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas opozitës, pushtetarët duan të blejnë deputetët e tyre

Bojko Borisov
Foto: BGNES

Disa deputetë duhet të vendosin se kujt do t'i jenë besnikë - partisë dhe liderit të tyre, apo Bullgarisë, tha kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov me rastin e përpjekjeve për formimin e qeverisë së re me mandatin e "Po e vazhdojmë ndryshimin". “Ky është shansi për të mos hyrë në krizë politike”, tha Petkov.

Lideri i partisë opozitare GERB, Bojko Borisov, akuzoi pushtetarët për formim joparimor të qeverisë së re. Ai komentoi se në parlament po blihet deputetë për të siguruar minimumin prej 121 deputetësh për të mbështetur një kabinet me kryeministër Asen Vasilev.

Edhe partia “Vëzrazhdane” deklaroi se Petkov ka premtuar se do të “kompensojë” deputetët e tyre nëse e mbështesin qeverinë e re.Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të martën do të mbajë mot me vranësira, në zonat fushore dhe me mjegull. Përgjatë Danubit mjegulla do të jetë e përhershme. Në veriperëndim të Bullgarisë do të bjerë borë. Temperaturat minimale do të jenë nga 2 deri në 7°, në kryeqytet – 2°...

botuar më 22-12-05 8.25.MD
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Profesorit Nikollaj Gabrovsk do t’i jepet liri e plotë

Prof. Nikolaj Gabrovski do të ketë liri dhe përgjegjësi të plotë për të zhvilluar negociata me të gjitha partitë parlamentare. Këtë e deklaroi kreu i GERB-it Bojko Borisov në qytetin Stara Zagora. Ai shtoi se kandidatura e tij do të jetë e dënuar për..

botuar më 22-12-05 7.36.MD

“Nënat kundër luftës” mblodhi 5000 nënshkrime për bisedimet e paqes

Përfaqësuesit e nismës “Nënat kundër luftës” i paraqitën një peticion Kuvendit Popullor duke kërkuar që Bullgaria të jetë nismëtare e negociatave të paqes për të ndalur veprimet ushtarake në Ukrainë, që marrin jetën e qytetarëve të pafajshëm dhe për të..

botuar më 22-12-05 7.23.MD