Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas opozitës, pushtetarët duan të blejnë deputetët e tyre

Bojko Borisov
Foto: BGNES

Disa deputetë duhet të vendosin se kujt do t'i jenë besnikë - partisë dhe liderit të tyre, apo Bullgarisë, tha kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov me rastin e përpjekjeve për formimin e qeverisë së re me mandatin e "Po e vazhdojmë ndryshimin". “Ky është shansi për të mos hyrë në krizë politike”, tha Petkov.

Lideri i partisë opozitare GERB, Bojko Borisov, akuzoi pushtetarët për formim joparimor të qeverisë së re. Ai komentoi se në parlament po blihet deputetë për të siguruar minimumin prej 121 deputetësh për të mbështetur një kabinet me kryeministër Asen Vasilev.

Edhe partia “Vëzrazhdane” deklaroi se Petkov ka premtuar se do të “kompensojë” deputetët e tyre nëse e mbështesin qeverinë e re.Më shumë nga rubrika

Zhorzhe Kosikov

Zhorzhe Kosikov me mirënjohje për studimin e historisë së bullgarëve të Besarabisë

Shkrimtarit dhe studiuesit Zhorzhe Kosikov do t'i jepet Medalja e Nderit e Presidentit të Bullgarisë të shtunën, më 10 dhjetor, për kontributin e tij të rëndësishëm në studimin dhe ruajtjen e historisë së emigrimit të bullgarëve besarabë në..

botuar më 22-12-10 7.15.PD

Kandidati për kryeministër i GERB-it përmbylli raundin e takimeve me grupet parlamentare

Në takimin me kryesinë e DPS-së, kandidati i GERB-it për kryeministër, Prof. Nikollaj Gabrovski, deklaroi se nëse nuk formohet qeveria tani, ka shumë gjasa për zgjedhje të reja të parakohshme. Prof. Gabrovski dhe DPS-ja gjetën ngjashmëri në..

botuar më 22-12-09 7.24.MD
Rumen Radev (majtas) dhe Rexhep Erdogan

Presidenti Rumen Radev u takua me Rexhep Erdogan në Stamboll

Bullgaria dhe Turqia janë fqinjë në një rajon kompleks dhe sfidues afër luftës në Ukrainë, kështu që bashkëpunimi midis Sofjes dhe Ankarasë është i rëndësishëm për stabilitetin e Evropës Juglindore. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev pas..

botuar më 22-12-09 5.47.MD