Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Motrat Stoevi e nisën me fitore në Turneun e Badmintot në Kuala Lumpur

Gabriella dhe Stefani Stoevi

Tri herë kampionet e Evropës Gabriella Stoeva dhe Stefani Stoeva nisën me fitore në dyshe për femra në Turneun e Badmintonit "World Tour Super 500" në Kuala Lumpur (Malajzi). Bullgaret u renditën në vendin e tetë në skemën fituan kundër Pooja Dandu dhe Arathi Sara Sunil nga India me 21:17, 21:17 për 30 minuta.

Në raundin e radhës motrat Stoevi presin fituesit e dyluftimit mes dysheve nga Indonezia dhe Tajlanda.

Ivet Goranova

Medalje e artë për karateisten Ivet Goranova nga Italia

Ivet Goranova fitoi medalje të artë në kategorinë deri në 61 kilogramë në disiplinën “kumite” në edicionin e 30-të të turneut ndërkombëtar të karatesë “Venice Cup” në Itali. Bullgarja fitoi gjashtë herë në rrugën e saj për në vendin e parë, duke mundur..

botuar më 22-12-09 2.57.MD
Pallati Kombëtar i Kulturës

Sofjes i dorëzojnë flamurin e Kryeqytetit Botëror të Sportit

Më 3 dhjetor në një ceremoni zyrtare në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje i dorëzojnë kryeqytetit tonë flamurin e Kryeqytetit Botëror të Sportit në vitin 2024. Iniciativa është e përbashkët e Asociacionit të Qyteteve dhe Regjioneve Evropiane dhe..

botuar më 22-12-03 5.25.PD
Adrian Andreev

Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalet në Spanjë

Raketa e dytë e Bullgarisë për meshkuj Adrian Andreev u kualifikua në çerekfinalen e turneut të tenisit në fusha balte të serisë Challenger në Maspalomas (Spanjë), kategoria 80. Andreev, i renditur në numrin 6, mbizotëroi bindshëm ndaj..