Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët janë të ndarë nëse të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare apo jo

Foto: alpharesearch.bg

Po të zhvillohen zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare sot, GERB do të ishte forca e parë politike me 21.5% të votave, sipas anketës së fundit sociologjike të agjencisë “Alpha Research”, të realizuar deri më 1 korrik. Pas tyre renditen “Po e vazhdojmë ndryshimin” me 20.2 për qind. Partia Socialiste Bullgare (BSP) është e treta me 11.5%. Pasojnë Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe “Vëzrazhdane” - përkatësisht me 8.8 dhe 7.8 për qind. "Bullgaria Demokratike" dhe "Ngritja Bullgare" fitojnë respektivisht 7.1 dhe 4.5 për qind mbështetje. “Ka një popull të tillë” (ITN), që doli nga koalicioni qeverisës, del nga parlamenti i ri i mundshëm.

Një koalicion i trefishtë rreth "Po e vazhdojmë ndryshimin" me BSP dhe "Bullgarinë Demokratike" merr 31.9% të mandateve të ardhshme parlamentare, që nuk mjafton për një shumicë. Për një koalicion rreth GERB-it janë 25.2%.

49.5% e të anketuarve në sondazh shprehin mbështetje për formimin e qeverisë së re në parlamentin aktual, ndërsa - 46.7% mbështesin zgjedhjet e parakohshme.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 10 dhjetorin 2022

Gjatë natës së të premtes duke u gdhirë e shtunë do të mbajë vranësira dhe reshje të dobëta shiu në vende të veçanta në Bullgarinë perëndimore dhe jugore. Të shtunën më 10 dhjetor do të mbajë mot kryesisht i vranët. Pas ndalimit të..

botuar më 22-12-09 5.35.MD
Gëllëb Donev

Kryeministri Gëllëb Donev: Të gjithë e dinë se Bullgaria i plotëson kriteret e Shengenit

Kriteret për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen, të cilat janë tërësisht teknike, janë mbuluar nga vendi ynë në vitin 2011. Këtë e dinë mirë të gjithë pjesëmarrësit në zonën Shengen, përfshirë qeveritë e Holandës dhe Austrisë. Këtë e deklaroi..

botuar më 22-12-09 5.21.MD

Përjashtohet përkohësisht nga puna blloku i gjashtë i Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj”

Njësia e gjashtë e Centralit Atomik Elektrik “Kozlloduj” do të ndalojë së punuari nga 10 dhjetori për një periudhë të pacaktuar. Sipas informacioneve nga uzina, shkaku është një rrjedhje e bartësit të nxehtësisë në një gjenerator avulli. Problemi..

botuar më 22-12-09 3.21.MD