Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Antikiteti i vonë në një ekspozitë të re në Muzeun Historik Kombëtar

Në muzeun më të madh historik në vend, është krijuar një hapësirë e re ekspozite, kushtuar Antikitetit të Vonë - një kohë e ndryshimeve të rëndësishme politike, ekonomike dhe fetare në trojet e sotme bullgare. Atëherë ka filluar edhe zhvendosja e masave të mëdha të fiseve barbare, të cilët kanë depërtuar përmes kufirit të Perandorisë Romake Lindore dhe e kanë vënë fillimin e vendosjes së përhershme të gotëve, sllavëve, avarëve dhe protobullgarëve.

Foto: Muzeu Historik Kombëtar

Më shumë nga rubrika

Shtatë Liqenet e Rillës – një nga rrugët më të njohura verore në Bullgari

Shtatë Liqenet e Rillës janë ndër atraksionet më të bukura natyrore në Bullgari. Ato janë përfshirë në listën e 100 objekteve turistike kombëtare dhe gëzojnë interes të madh nga mijëra turistë bullgarë dhe të huaj. Një pjesë e rrugës..

botuar më 22-08-17 5.19.MD

Kisha e fundosur e fshatit Zapalnja

Kisha "Shën Joan Rillski" është ndërtuar nga mjeshtrit e Trjavnës në fund të shekullit të 19-të në ish-fshatin Zapalnja. Në vitin 1965, fshati u zhyt në ujë për shkak të digës së sapondërtuar Zhrebçevo. Banorët e saj u urdhëruan të shembnin..

botuar më 22-08-10 7.59.PD

Përsëri për një tubim në Koprivshtica

Koprivshtica mbledh admirues të traditave bullgare nga e gjithë bota në edicionin e XII të Tubimit Kombëtar të Krijimtarisë Popullore (5-7 gusht). Foto: Veneta Nikollova, Allbena Bezovska

botuar më 22-08-05 3.55.MD