Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Antikiteti i vonë në një ekspozitë të re në Muzeun Historik Kombëtar

Në muzeun më të madh historik në vend, është krijuar një hapësirë e re ekspozite, kushtuar Antikitetit të Vonë - një kohë e ndryshimeve të rëndësishme politike, ekonomike dhe fetare në trojet e sotme bullgare. Atëherë ka filluar edhe zhvendosja e masave të mëdha të fiseve barbare, të cilët kanë depërtuar përmes kufirit të Perandorisë Romake Lindore dhe e kanë vënë fillimin e vendosjes së përhershme të gotëve, sllavëve, avarëve dhe protobullgarëve.

Foto: Muzeu Historik Kombëtar

Më shumë nga rubrika

Fëmijët në BNR

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) hapi dyert për fëmijët që festojnë sot 1 qershorin, Ditën e Fëmijëve. Të ftuarit mbushën oborrin e BNR me të qeshura, këngë dhe lojëra gazmore. Shihni reportazhin fotografik të Ani Petrovës. Më shumë hollësi për..

botuar më 22-06-01 3.56.MD

Mozaikët e Filipopollit të vjetër

Plovdiv ose Filippopoll, siç quhej në Antikitet, është një nga qytetet më të vjetra të banuara vazhdimisht në Evropë. I themeluar nga Filipi II (babai i Aleksandërit të Madh), qyteti u bë shpejt një nga më të bukurit në të gjithë Trakinë, siç..

botuar më 22-05-26 12.15.MD

Macet e qytetit

Roma është e njohur për macet e saj. Por në shumë qytete të tjera në mbarë botën jetojnë këta gjitar të vegjël gjysmë të zbutur, të hyjnizuar në antikitet, kryesisht për shkak të luftës së tyre kundër brejtësve. Këtë funksion e kryejnë me sukses edhe..

botuar më 22-05-18 10.41.PD