Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Antikiteti i vonë në një ekspozitë të re në Muzeun Historik Kombëtar

Në muzeun më të madh historik në vend, është krijuar një hapësirë e re ekspozite, kushtuar Antikitetit të Vonë - një kohë e ndryshimeve të rëndësishme politike, ekonomike dhe fetare në trojet e sotme bullgare. Atëherë ka filluar edhe zhvendosja e masave të mëdha të fiseve barbare, të cilët kanë depërtuar përmes kufirit të Perandorisë Romake Lindore dhe e kanë vënë fillimin e vendosjes së përhershme të gotëve, sllavëve, avarëve dhe protobullgarëve.

Foto: Muzeu Historik Kombëtar

Më shumë nga rubrika

Dritat e Sofjes

Me shumë interes për herë të parë në Sofje u mbajt Festivali Ndërkombëtar i Dritave LUNAR. Për katër ditë, të vegjël e të moshuar shijuan instalimet origjinale mbresëlënëse të ndriçimit që transformuan qendrën e qytetit. Më shumë për organizatorët dhe..

botuar më 22-05-10 11.26.PD

Tablo pranverore nga Banja Qendrore e Sofjes

Banja Minerale Qendrore në Sofje me hapësirën përreth është ndër monumentet më të njohura të qytetit. Përdoret shpesh si një kartolinë reklamuese e Sofjes dhe është një ndalesë e domosdoshme për të gjithë turistët dhe mysafirët e kryeqytetit...

botuar më 22-05-03 6.28.MD

Pazarxhik midis të Dielës së Palmave dhe Pashkëve

112 km në juglindje të kryeqytetit Sofje dhe 37 km në perëndim të Plovdivit ndodhet Pazarxhiku - një qytet që për shkak të klimës së tij të favorshme është një nga qendrat për prodhimin e frutave dhe perimeve. Por banorët e tij nuk janë krenarë vetëm..

botuar më 22-04-19 2.30.MD