Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Antikiteti i vonë në një ekspozitë të re në Muzeun Historik Kombëtar

Në muzeun më të madh historik në vend, është krijuar një hapësirë e re ekspozite, kushtuar Antikitetit të Vonë - një kohë e ndryshimeve të rëndësishme politike, ekonomike dhe fetare në trojet e sotme bullgare. Atëherë ka filluar edhe zhvendosja e masave të mëdha të fiseve barbare, të cilët kanë depërtuar përmes kufirit të Perandorisë Romake Lindore dhe e kanë vënë fillimin e vendosjes së përhershme të gotëve, sllavëve, avarëve dhe protobullgarëve.

Foto: Muzeu Historik Kombëtar

Më shumë nga rubrika

Ekspozitë e përkohshme në Muzeun Etnografik në qytetin Plovdiv

Muzeu Etnografik Rajonal në qytetin Plovdiv ndodhet në një nga shtëpitë më të mëdha dhe më të bukura nga koha e Rilindjes Bullgare. Vizituesit kanë mundësi të zhyten në atmosferën e jetës së 150 viteve më parë dhe të njihen me larminë e..

botuar më 22-04-11 1.29.MD

Shëtitje pranverore në dy manastire më pak të njohura pranë Sofjes

Ka shumë manastire të vogla përreth kryeqytetit bullgar, të njohura që nga mesjeta si “ Mali i Shenjtë i Sofjes ”. Ata janë rreth 40, por vetëm disa prej tyre kanë ruajtur ndërtesat që nga koha e themelimit të tyre. Shumica e manastireve janë..

botuar më 22-04-04 1.21.MD

Gëzuar pranverën!

Foto: BGNES

botuar më 22-03-21 12.42.MD