Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tashmë është e qartë - në vjeshtë do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare në Bullgari

BSP kthen mandatin e paplotësuar për të formuar qeverinë më 28 korrik

Georgi Svilenski
Foto: BGNES

Parlamenti hodhi poshtë programin qeverisës të shumicës në largim, të propozuar nga BSP, e cila mori mandatin e tretë, të fundit eksplorues për të formuar një qeveri.

Me propozim të opozitës, me 119 vota “pro”, 106 “kundër” dhe një “abstenim” dhe pas rivotimit, u hoq nga programi javor i parlamentit projektvendimi i paraqitur nga “BSP për Bullgarinë” për miratimin e një programi legjislativ të parlamenti për periudhën deri në dhjetor 2022.

Deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS), Jordan Conev e përkufizoi si “nihilizëm ligjor” idenë e së majtës për të transferuar në parlament përgjegjësinë për dështimin e mandatit të fundit për të formuar një qeveri në kuadrin e parlamentit aktual. “Për të mos thënë se kushtet për formimin e qeverisë nuk pranohen me vendim të parlamentit”, shtoi Conev.

Desisllava Atanasova nga GERB komentoi se aksioni i BSP ishte një veprim PR. “As do të ketë kabinet, as do të zbatohet ky program legjislativ”, theksuan nga forca më e madhe opozitare.

“Të enjten do t’ia kthejmë mandatin Presidentit Rumen Radev si të paplotësuar. GERB, DPS, “Ka popull të tillë” dhe “Vëzrazhdane” nuk duan të ketë ligje, nuk duan të ketë rregullator energjie, duan të ketë kaos dhe paligjshmëri”, tha kryetari i grupit parlamentar të “BSP për Bullgarinë” Georgi Svilenski në një konferencë për shtypin në parlament.

“Në këtë situatë dhe sipas vendimit të Këshillit Kombëtar të BSP-së, ne do ta kthejmë mandatin më 28 korrik”, shtoi Svilenski. Se kur do të caktohen zgjedhjet parlamentare - përgjigja është në duart e presidentit.

Përpilues: Ivo Ivanov

Përgatiti në shqip: Svetllana DimitrovaMë shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Brukseli pezullon raportet për Rumaninë në kuadër të Mekanizmit të Bashkëpunimit Komisioni Evropian njoftoi se Rumania përmbushi treguesit e përcaktuar në Mekanizmin e Bashkëpunimit dhe Verifikimit. Brukseli nuk do të bëjë më raporte për..

botuar më 22-11-25 12.40.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Policë nga BE patrullojnë në Kosovë për shkak të problemit me targat 135 policë nga misioni i BE-së (EULEX) filluan të patrullojnë, duke përfshirë më këmbë, në Kosovën Veriore të populluar me serbë. Këtë e njoftoi udhëheqësi i misionit,..

botuar më 22-11-18 2.03.MD

A ka rrethana që “i detyrojnë” politikanët të formojnë qeverinë?

Pothuajse një muaj pasi u betuan deputetët në parlamentin e 48-të, qeveria e katërt e përkohshme e Bullgarisë e emëruar nga presidenti po vazhdon punë. Kreu i shtetit Rumen Radev zhvillon konsultime me partitë politike të përfaqësuara në parlament,..

botuar më 22-11-16 10.50.PD