Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Strauss nën yjet e Bullgarisë me Orkestrën e Pallatit të Vjenës Schönbrunn

Foto: Bashkia e Kryeqytetit

“Gala Strauss” me Orkestrën e Schönbrunn të Vjenës do t'u ofrojë bullgarëve dhe mysafirëve të vendit tonë një rrugëtim muzikor nëpër kohërat e dinastisë Strauss dhe trashëgiminë e saj. Orkestra po përgatitet për një turne në Bullgari, i cili do të vizitojë tre qytete: Veliko Tërnovo - në kështjellën Carevec (5 dhe 6 gusht), Varna - në një nga teatrot më të bukur në Ballkan - Teatri Veror (7 gusht), dhe kulmi i turneut do të jetë në qendër të Sofjes - në sheshin Shën Aleksandër Nevski (8 gusht).

Nga Bullgaria, orkestra e nis turneun e saj me koncerte kushtuar 200-vjetorit të lindjes së Johann Strauss, të cilin do ta shënojmë në vitin 2025.

Më shumë nga rubrika

Një bullgar nga Ukraina pikturon skena nga jeta e përditshme mbi... kunguj

Ilija Zllatov, një piktor nga fshati Kulevça i Bollgradit, e shfrytëzon talentin e vet në një mënyrë jostandarde. Për këtë qëllim ai nuk përdor kanavacën tradicionale apo fletën e letrës, por…..kunguj dekorativë. Veprën e parë bullgari nga Ukraina..

botuar më 22-11-13 10.15.PD

Jashtë vendit kanë mbetur vetëm 39 lektorate të gjuhës bullgare

Nënpresidentja Ilijana Jotova organizoi një forum ndërkombëtar për alfabetin cirilik. Një prej qëllimeve të tij ishte të dërgoheshin mesazhe kundër zëvendësimit të historisë dhe për të kundërshtuar përpjekjet nga Lindja dhe Perëndimi për të mohuar..

botuar më 22-11-10 7.15.PD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Studiuesit e gjuhës bullgare mblidhen sot në një forum për alfabetin cirilik

Nënpresidentja Ilijana Jotova organizon një forum ndërkombëtar mbi alfabetin cirilik të quajtur "Ne gjithashtu i dhamë diçka botës". Sot, më 7 nëntor, në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje do të mblidhen studiues të njohur bullgarë nga..

botuar më 22-11-07 12.02.MD