Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria U20 fitoi medaljen e argjendtë në Festivalin Olimpik Evropian për të Rinj në Banska Bistrica (Sllovaki)

Ekipi kombëtar i volejbollit i Bullgarisë për të rinj nën 20 vjeç fitoi medaljet e argjendta në Festivalin Olimpik Evropian për të Rinj në Banska Bistrica (Sllovaki). Bullgarët humbën me 0:3 (20:25, 21:25, 23:25) nga bashkëmoshatarët e tyre nga Italia në finalen e madhe të turneut të volejbollit për të rinj që u luajt pasditen e sotme. Golashënuesi më i mirë për Bullgarinë ishte Aleksandër Nikollov (15 pikë).

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov është në çerekfinale të turneut ATP 500 në Vjenë

Tenisti më i fortë bullgar, Grigor Dimitrov, shkon në çerekfinale të turneut ATP 500 të sallës në Vjenë. Kjo ndodhi pasi ai eliminoi të tretin në skemë dhe të tetin në renditjen botërore Andrej Rubljov nga Rusia me 6:3, 6:4. Kështu Dimitrov arriti..

botuar më 22-10-27 7.17.MD

Medalje e artë evropiane për boksieren Sevda Asenova

Një medalje ari dhe dy argjendi është bilanci i Bullgarisë nga Kampionati Evropian i Boksit në qytetin malazez të Budvës. Sevda Asenova fitoi titullin në kategorinë deri në 48 kg, duke mundur italianen Roberta Bonatti. Bullgarja tregoi një nivel të..

botuar më 22-10-24 3.17.MD
Svetllana Kamenova

Tri boksiere bullgare "do të luftojnë" për arin evropian

Sevda Asenova, Venelina Poptoleva dhe Svetllana Kamenova do të luftojnë për medaljen e artë në kategoritë e tyre në Kampionatin Evropian të Boksit në qytetin malazez të Budvës. Në gjysmëfinale, Asenova mundi irlandezen Shannon Sweeney me..