Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria e përkohshme zëvendësoi drejtuesit e Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave dhe Agjencisë së Doganave

Foto: Ani Petrova

Drejtuesit e Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave dhe Agjencisë Doganore Rumen Specov dhe Pavell Tonev u liruan nga detyra. Në vend të tyre u emëruan Boris Mihajllov dhe Pavell Gerenski. Sipas informacioneve nga shërbimi i shtypit të qeverisë, kreu i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave u lirua për shkak të mospërmbushjes së detyrimeve dhe paraqitjen e të dhëna jo të sakta për të ardhurat tatimore të parashikuara dhe të pritshme për vitin 2022. Në njoftim thuhet gjithashtu se problem ka me detyrimet e një kompanie shtetërore, detyrimet e së cilës ndaj buxhetit janë veçanërisht të mëdha.


Më shumë nga rubrika

Illhan Kjuçuk

Një eurodeputet bullgar paralajmëroi për ndarjen e Bullgarisë nga Rumania gjatë pranimit në Shengen

Bllokimi i Bullgarisë për Shengen po bëhet një problem i madh për elitën politike bullgare. Para BNR-së eurodeputeti nga “Rinovo Evropën” Illhan Kjuçuk paralajmëroi se do të ketë presion në rritje për ndarjen e Bullgarisë nga Rumania dhe kjo ndoshta..

botuar më 22-12-09 12.39.MD
Dimitër Stojanov

Ndihma ushtarake për Ukrainën nuk përfshin C300 dhe aeroplanë

Ndihma që vendi ynë i jep Ukrainës është plotësisht në përputhje me prioritetet e Ukrainës. Ministri i mbrojtjes Dimitër Stojanov në një intervistë për “Nova TV” theksoi se Bullgaria nuk dërgon as C-300, as avionë MiG-29, as Su-25. Sipas Stojanov,..

botuar më 22-12-09 12.22.MD

Nevojitet një fushatë sqaruese për hyrjen tonë në Eurozonë

Në hapjen e konferencës “Bullgaria në Eurozonë”, nënpresidentja Ilijana Jotova bëri thirrje për një fushatë shpjeguese për t’iu përgjigjur pyetjeve dhe frikës së njerëzve për efektet e vënies së euros në qarkullim në Bullgari. Sipas saj, mungesa e..

botuar më 22-12-09 12.09.MD