Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një autostradë e re do të përmirësojë lidhjen me Maqedoninë e Veriut

Foto: BGNES

Agjencia “Infrastruktura Rrugore” shpalli një prokurim publik për projektin për ndërtimin e autostradës “Gjueshevo – Dupnica”. Itinerari do të ofrojë një lidhje komode ndërmjet Korridorit të Transportit Trans-Evropian "Orient/Mesdhetar Lindor", përgjatë të cilit kalon autostrada "Struma" dhe kufirit me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Seksioni është pjesë e rrjetit kryesor TEN-T. Autostrada pritet të jetë rreth 62 km.gjatë. Informacioni është nga korrespondenti i BNR në Kjustendill Kirill Fallin.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 shkurtin 2023

Të martën , vranësirat mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të zvogëlohen deri me diell. Në lindje mbetet me vranësira, por pothuajse pa reshje. Temperaturat minimale do të zbresin deri në minus 10, minus 5°. Në kryeqytet do të jetë rreth minus..

botuar më 23-02-06 7.45.MD
Jotova, Pendikov, Radev

Rumen Radev: Bullgaria nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve maqedonas

Shteti bullgar nuk do të tolerojë dhunën ndaj bullgarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe ndaj qytetarëve të saj dhe do të përdorë të gjitha instrumentet kombëtare dhe ndërkombëtare për të mbrojtur të drejtat e tyre. Këtë e deklaroi..

botuar më 23-02-06 5.59.MD

Burgasi shënon 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit

Burgasi shënoi 145 vjetorin e Çlirimit të qytetit me homazhe dhe vendosjen e kurorave dhe luleve përpara Monumentit Rus. Lule u vendosën gjithashtu para Pllakës Përkujtimore të Kolonelit Aleksandër Mihjloviç Lermontov dhe para Monumentit e..

botuar më 23-02-06 5.18.MD