Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një autostradë e re do të përmirësojë lidhjen me Maqedoninë e Veriut

Foto: BGNES

Agjencia “Infrastruktura Rrugore” shpalli një prokurim publik për projektin për ndërtimin e autostradës “Gjueshevo – Dupnica”. Itinerari do të ofrojë një lidhje komode ndërmjet Korridorit të Transportit Trans-Evropian "Orient/Mesdhetar Lindor", përgjatë të cilit kalon autostrada "Struma" dhe kufirit me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Seksioni është pjesë e rrjetit kryesor TEN-T. Autostrada pritet të jetë rreth 62 km.gjatë. Informacioni është nga korrespondenti i BNR në Kjustendill Kirill Fallin.

Më shumë nga rubrika

Pas një persekutimi u kap një grup i ri emigrantësh, trafikantët janë ukrainas

Një grup prej 23 migrantësh të paligjshëm, shtetas të Sirisë dhe Irakut, u ndaluan nga autoritetet ligj-zbatuese në zonën e fshatit Rakitnica pranë qytetit Stara Zagora. Emigrantët u transportuan në një furgon me regjistrim polak, trafikantët janë..

botuar më 22-11-25 5.16.MD

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap në Shkup

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap zyrtarisht sot në Shkup në rrugën “Nikolla Vapcarov” nr.6, njoftoi BGNES. Deri më tani qendra ishte e vendosur në Ambasadën bullgare në kryeqytetin maqedonas. Në mesin e të ftuarve të..

botuar më 22-11-25 4.17.MD

1/3 e viktimave të dhunës në familje nga frika heqin dorë nga procese

Me protesta në Sofje dhe Plovdiv, organizata të ndryshme po shënojnë 25 Nëntorin, të shpallur Ditë Ndërkombëtare kundër Dhunës ndaj Grave. Statistikat jozyrtare tregojnë se më shumë se 20 vrasje të grave u kryen këtë vit si pasojë e dhunës në familje...

botuar më 22-11-25 3.56.MD