Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një autostradë e re do të përmirësojë lidhjen me Maqedoninë e Veriut

Foto: BGNES

Agjencia “Infrastruktura Rrugore” shpalli një prokurim publik për projektin për ndërtimin e autostradës “Gjueshevo – Dupnica”. Itinerari do të ofrojë një lidhje komode ndërmjet Korridorit të Transportit Trans-Evropian "Orient/Mesdhetar Lindor", përgjatë të cilit kalon autostrada "Struma" dhe kufirit me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Seksioni është pjesë e rrjetit kryesor TEN-T. Autostrada pritet të jetë rreth 62 km.gjatë. Informacioni është nga korrespondenti i BNR në Kjustendill Kirill Fallin.

Më shumë nga rubrika

E shpallën mutafçiun Hristo Marinovin si një thesar të gjallë njerëzor

Mjeshtri mutafçi nga Gabrovo, Hristo Marinov, është shpallur një thesar i gjallë njerëzor. Ai do të futet në Listën Përfaqësuese Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të Bullgarisë. Hristo Marinov është i vetmi mjeshtër muftafçi në Bullgari...

botuar më 22-12-08 6.02.MD
Presidenti Rumen Radev

Rumen Radev: Është jashtëzakonisht e palogjikshme që Bullgaria dhe Rumania të qëndrojnë jashtë Shengenit

Presidenti Rumen Radev e përkufizoi si "jashtëzakonisht të palogjikshme" që Bullgaria dhe Rumania të qëndrojnë jashtë zonës Shengen në kushtet e një krize në sferën e sigurisë, ekonomisë dhe sferës sociale. Kreu i shtetit e komentoi këtë temë pas..

botuar më 22-12-08 3.33.MD
Petër Todorov

Më shumë se 250 persona janë arrestuar në një operacion kundër shpërndarjes së drogës

Për të dytën ditë vijon aksioni i Ministrisë së Punëve të Brendshme kundër shpërndarjes së drogës në të gjithë vendin. Deri më tani janë arrestuar mbi 250 persona pas kontrollimit të qindra adresave, njoftoi kryesekretari i MPB-së, Petër Todorov...

botuar më 22-12-08 2.56.MD