Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Kisha e fundosur e fshatit Zapallnja

Kisha "Shën Joan Rillski" është ndërtuar nga mjeshtrit e Trjavnës në fund të shekullit të 19-të në ish-fshatin Zapallnja. Në vitin 1965, fshati u zhyt në ujë për shkak të digës së sapondërtuar Zhrebçevo. Banorët e saj u urdhëruan të shembnin shtëpitë e tyre dhe ta linin atë. E vetmja ndërtesë e paprekur është kisha.

Për arsye se ndodhet në një kodër, ajo mbetet pjesërisht mbi sipërfaqen e ujit. Për shkak të bukurisë së saj mistike dhe të vetmuar, kisha e fundosur e digës Zhrebçevo është një subjekt i preferuar nga fotografët.

Foto: Maria Stoeva


Më shumë nga rubrika

Peizazhet e vjeshtës nga Koprivshtica

Koprivshtica është një qytet i vogël i shtrirë në gjinjtë e malit Sredna Gora përgjatë rrjedhjes së lumit Topollnica. Koprivshtica – qyteti-muze, në të cilin historia dhe heronjtë e saj ende janë të gjallë Me rrugicat e tij me kalldrëm, me..

botuar më 22-11-04 4.05.MD

Vjeshta në malin Vitosha

Një nga pasuritë më të mëdha të banorëve të Sofjes është afërsia e malit Vitosha, ku mund të arrihet me transportin urban. Mali është një vend i dashur për turizëm, sport dhe shëtitje gjatë të gjitha stinëve të vitit, por është tepër e bukur në..

botuar më 22-10-21 3.38.MD

Në “Festën e Bozës” në Radomir

Pak ditë më parë në Radomir u mbajt për vitin e radhës Festa e Bozës. Ky qytet, i cili ndodhet më pak se 50 kilometra në jugperëndim të Sofjes, njihet mbi të gjitha për pijen ballkanike të përgatitur me mjeshtëri, e njohur dhe e dashur pothuajse në të..

botuar më 22-10-14 3.56.MD