Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Kisha e fundosur e fshatit Zapallnja

Kisha "Shën Joan Rillski" është ndërtuar nga mjeshtrit e Trjavnës në fund të shekullit të 19-të në ish-fshatin Zapallnja. Në vitin 1965, fshati u zhyt në ujë për shkak të digës së sapondërtuar Zhrebçevo. Banorët e saj u urdhëruan të shembnin shtëpitë e tyre dhe ta linin atë. E vetmja ndërtesë e paprekur është kisha.

Për arsye se ndodhet në një kodër, ajo mbetet pjesërisht mbi sipërfaqen e ujit. Për shkak të bukurisë së saj mistike dhe të vetmuar, kisha e fundosur e digës Zhrebçevo është një subjekt i preferuar nga fotografët.

Foto: Maria Stoeva


Më shumë nga rubrika

Në “Festën e Bozës” në Radomir

Pak ditë më parë në Radomir u mbajt për vitin e radhës Festa e Bozës. Ky qytet, i cili ndodhet më pak se 50 kilometra në jugperëndim të Sofjes, njihet mbi të gjitha për pijen ballkanike të përgatitur me mjeshtëri, e njohur dhe e dashur pothuajse në të..

botuar më 22-10-14 3.56.MD

Mbushen 95 vjet nga ndërtimi i një prej kryeveprave arkitekturore të Sofjes së Vjetër

Gjatë vitit 2022 shënohen 110 vjet nga konkursi ndërkombëtar i projektimit arkitektonik dhe 95 vjet nga ndërtimi i një prej kryeveprave arkitekturore të Sofjes - godina ku sot ndodhet Ministria e Bujqësisë.  Ndërtesa në stilin neo-barok është..

botuar më 22-10-07 2.23.MD

Festivali i pjellorisë në Kjustendill

Në Kjustendill u mbajt festivali tradicional dhe emblemë e qytetit nën Hisarllëk "Festa e Pjellorisë". Dhjetëra fermerë, kompani, shoqata, bashki dhe vatra kulturore morën pjesë në edicionin e 15-të të festës me moton “Gjithçka që..

botuar më 22-09-26 2.04.MD