Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Kisha e fundosur e fshatit Zapallnja

Kisha "Shën Joan Rillski" është ndërtuar nga mjeshtrit e Trjavnës në fund të shekullit të 19-të në ish-fshatin Zapallnja. Në vitin 1965, fshati u zhyt në ujë për shkak të digës së sapondërtuar Zhrebçevo. Banorët e saj u urdhëruan të shembnin shtëpitë e tyre dhe ta linin atë. E vetmja ndërtesë e paprekur është kisha.

Për arsye se ndodhet në një kodër, ajo mbetet pjesërisht mbi sipërfaqen e ujit. Për shkak të bukurisë së saj mistike dhe të vetmuar, kisha e fundosur e digës Zhrebçevo është një subjekt i preferuar nga fotografët.

Foto: Maria Stoeva


Më shumë nga rubrika

Një shëtitje në parkun bregdetar të Burgasit

Kopshti i Detit në Burgas është një vend i preferuar për pushim dhe argëtim të banorëve dhe mysafirëve të qytetit bregdetar të Detit të Zi dhe një nga kryeveprat e artit të parkut në vendin tonë, i krijuar në fillim të shekullit të kaluar...

botuar më 22-06-14 10.19.PD

142 vjet leva bullgare

Me Ditë të Dyerve të Hapura Banka Kombëtare Bullgare (BNB) shënoi 142 vjet nga krijimi i levës bullgare. Vizitorët patën mundësinë të shikojnë sallën e Këshillit Drejtues, në të cilën merrnin disa nga vendimet më të rëndësishme në..

botuar më 22-06-06 4.09.MD

Fëmijët në BNR

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) hapi dyert për fëmijët që festojnë sot 1 qershorin, Ditën e Fëmijëve. Të ftuarit mbushën oborrin e BNR me të qeshura, këngë dhe lojëra gazmore. Shihni reportazhin fotografik të Ani Petrovës. Më shumë hollësi për..

botuar më 22-06-01 3.56.MD