Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po mbyllin autostradën drejt Turqisë për shkak të zjarreve në rrethin e Haskovos

Foto: BGNES-arkiv

Gjendja e jashtëzakonshme po vazhdon të jetë në fuqi në Haskovo për shkak të zjarreve në komunat Harmanli dhe Ljubimec. Ato ende nuk janë lokalizuar për shkak të erës së fortë.

Autostrada "Marica" do të mbyllet për të shmangur aksidentet në komunikacion, sepse zjarri në afërsi të fshatrave Dositeevo dhe Jerusalimovo po bllokon qarkullimin, tha për BNR guvernatori i rajonit Minko Angellov. Fatkeqësia është vënë nën kontroll në afërsi të fshatrave Momkovo dhe Vëllçe. Shtëpitë e pabanuara janë djegur. Dëmi është ende duke u vlerësuar. Supozohet se njëri zjarr afër linjës hekurudhore për në Turqi është shkaktuar nga një avari në një prej trenave.

Vazhdojnë të shuajnë zjarret e mëdha pranë fshatit Ellshica pranë Panagjurishte dhe fshatit Pëstrovo në rrethin e Stara Zagorës.

Më shumë nga rubrika

Ekspertët kanë kërkuar dënime më të ashpra për shkelësit në rrugë

2072 persona kanë vdekur në rrugët e Bullgarisë që nga viti 2019, u njoftua në një forum në Sofje të organizuar nga organizata joqeveritare Instituti për Sigurinë Rrugore. "Bullgarët po vdesin, më shumë se në një konflikt ushtarak. Unë e di..

botuar më 22-11-24 6.49.MD

Ministria e Punëve të Jashtme i dorëzon notë proteste ambasadorit të Republikës së Maqedonisë së Veriut

Ministria e Punëve të Jashtme dënon kategorikisht të shtënat në klubin bullgar “Car Boris III” më 23 nëntor 2022 në Ohër. Ky akt kriminal është sulmi i tretë kundër Klubit “Mbreti Boris III” në më pak se dy muaj, thuhet në njoftimin e Ministrisë..

rinovuar më 22-11-24 4.02.MD

Prezantimi i prodhuesve bullgarë në ekspozitat ndërkombëtare është një mundësi e mirë për tregun tonë

Shumë nga prodhuesit bujqësorë nuk kanë mundësi të ndajnë burimet e nevojshme për promovimin e produkteve të tyre, prandaj është e nevojshme që shteti të mbështesë pjesëmarrjen e tyre në ekspozita ndërkombëtare.Në një takim pune me bio-prodhuesit..

botuar më 22-11-24 3.06.MD