Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po mbyllin autostradën drejt Turqisë për shkak të zjarreve në rrethin e Haskovos

Foto: BGNES-arkiv

Gjendja e jashtëzakonshme po vazhdon të jetë në fuqi në Haskovo për shkak të zjarreve në komunat Harmanli dhe Ljubimec. Ato ende nuk janë lokalizuar për shkak të erës së fortë.

Autostrada "Marica" do të mbyllet për të shmangur aksidentet në komunikacion, sepse zjarri në afërsi të fshatrave Dositeevo dhe Jerusalimovo po bllokon qarkullimin, tha për BNR guvernatori i rajonit Minko Angellov. Fatkeqësia është vënë nën kontroll në afërsi të fshatrave Momkovo dhe Vëllçe. Shtëpitë e pabanuara janë djegur. Dëmi është ende duke u vlerësuar. Supozohet se njëri zjarr afër linjës hekurudhore për në Turqi është shkaktuar nga një avari në një prej trenave.

Vazhdojnë të shuajnë zjarret e mëdha pranë fshatit Ellshica pranë Panagjurishte dhe fshatit Pëstrovo në rrethin e Stara Zagorës.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria po dërgon ekipe shpëtimi në Turqi

Dy avionë “Spartan” do të fluturojnë drejt Turqisë për të transportuar ekipet bullgare të shpëtimit emergjent, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Bashkia Metropolitane njoftoi se po dërgon 15 persona dhe pajisje. Një tërmet me magnitudë 7.8sipas..

botuar më 23-02-06 11.01.PD

Para ofensivës ruse në Ukrainë, mund të ndërrojnë ministrin e mbrojtjes

Presidenti i Ukrainës, Vollodimir Zelenski, tha se vendi është nën “presion në fronte të ndryshme”, pasi “është shumë e vështirë në rajonin e Doneckut dhe po zhvillohen luftime të ashpra”. Sipas mediave amerikane, ushtarakët amerikanë po këshillojnë..

botuar më 23-02-06 9.27.PD

Nuk ka të vdekur me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

12 janë rastet e reja me Covid në vend në 24 orët e fundit. Gjysma e të sapoinfektuarve nuk janë të vaksinuar. 2 për qind e 575 testeve të kryera rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i pacientëve të regjistruar aktiv është..

botuar më 23-02-06 9.02.PD